Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Robert Kalinowski 16.12.2015

Premier Beata Szydło: jest potrzeba rozwiązania pata wokół TK. Opozycja: PiS chce zmieniać ustrój

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym może załagodzić i wyjaśnić sytuację, może doprowadzić do tego, żeby zostało wprowadzone konstruktywne rozwiązanie - uważa premier Beata Szydło. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji zaplanowano na czwartek.
Posłuchaj
  • Beata Szydło: ustawa o podatku bankowym to test na wiarygodność opozycji : IAR
  • Grzegorz Długi (Kukiz'15) o nowej ustawie ws. Trybunału Konstytucyjnego (Salon polityczny Trójki)
  • Kornel Morawiecki przekonuje, że aby zażegnać konflikt ws. TK trzech sędziów powinno ustąpić (Sygnały dnia/ Jedynka)
  • Marek Sawicki ( PSL): PiS nie może zmieniać ustroju ustawami
  • Marek Sawicki ( PSL): PiS nie może zmieniać ustroju ustawami
Czytaj także

- Od kilku tygodni trwa w Polsce spór polityczny, podłożem tego sporu jest dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym, opozycja próbuje wywołać awanturę polityczną, wskazując na różnego rodzaju kwestie i sprawy, które mają rzekomo działać na szkodę Polski. Ale tak naprawdę dzisiaj na szkodę polskich obywateli najbardziej działa właśnie ta awantura polityczna, którą próbuje wszczynać opozycja parlamentarna - powiedziała Szydło w środę rano podczas spotkania z dziennikarzami w Kancelarii Premiera. 

"Test na wiarygodność opozycji"

Zdaniem premier ustawa o podatku bankowym to test na wiarygodność opozycji. Jak powiedziała, projekt ma umożliwić realizację między innymi programu 500 złotych na dziecko, poprzez zwiększenie wpływów budżetowych.  Beata Szydło zaapelowała, by opozycja poważnie potraktowała prace nad tym projektem.  - To jest test na wiarygodność opozycji, czy chce pracować, czy chce tylko się awanturować. Po której stronie stoi? Czy stoi po stronie obywateli i polskich spraw, czy stoi po stronie różnego rodzaju lobby, korporacji i interesów. To jest też okazja do tego, by ten spór polityczny, który został przez opozycję wywołany, wreszcie zażegnać - powiedziała Beata Szydło. 

Źródło: Kancelaria Premiera

Nowa ustawa o TK i o służbie cywilnej

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się w czwartek na sali plenarnej poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów. Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PiS Ryszard Terlecki zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Także w czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej, który zakłada: zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

Na stronie Sejmu pojawił się we wtorek wieczorem projekt zmiany ustawy o TK wniesiony przez PiS. Oto najważniejsze propozycje nowelizacji:

- Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 na 15 sędziów. Do tej pory pełny skład stanowiło co najmniej dziewięciu sędziów.

- Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów , a nie jak dotychczas zwykłą większością.

- Ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK odbierałby marszałek Sejmu, a nie jak obecnie prezydent.

- sędziowie nie będą mogli mieć dodatkowej pracy, innej niż na uniwersytecie.

- by zgłosić kandydata na prezesa lub wiceprezesa TK, trzeba będzie poparcia co najmniej trzech sędziów (obecnie szefa składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza prezes TK zgodnie z alfabetyczną listą sędziów a tylko w uzasadnionych przypadkach np. "ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy" prezes może odstąpić od opisanej zasady.

- nowela przewiduje usunięcie z ustawy o TK przepisów stanowiących, że w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów i że ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny.

- zaproponowano także usunięcie przepisu, zgodnie z którym sędzia TK w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko konstytucji.

- projekt otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć.

Szczegóły nowelizacji PiS
Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG

Marek Sawicki: PiS chce zmieniać ustrój

Marek Sawicki uważa, że projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym dotyczy spraw ustrojowych. Dlatego zdaniem posła PSL, jeśli PiS chce zmieniać ustrój, to powinien robić to zmieniając Konstytucję. Marek Sawicki przypomniał w radiowej Jedynce, że takie reformy wymagają większego poparcia w parlamencie i akceptacji przez społeczeństwo w referendum. Dodał, że nikt nie kwestionuje prawa PiS-u do przyjmowania proponowanych przez siebie ustaw. Jednak póki co partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma wystarczającego mandatu do przeprowadzenia zmian w Konstytucji" - podkreślił były minister rolnictwa.  W projekcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym polityk PSL dostrzega kilka kontrowersji. Między innymi zapis, który może łamać zasadę, że prawo nie działa wstecz. Projekt zakłada, że sprawy nie zakończone przez Trybunał, a w których orzekał skład mniejszy niż zapisano to w nowelizacji, powinny zostać jeszcze raz rozpatrzone. To zdaniem Sawickiego niebezpieczny pomysł.

Opozycyjne kluby ostro krytykują brak możliwości właściwego zapoznania się z propozycją nowego prawa. - Moje wątpliwości budzi zwiększenie składu, tak zwanego pełnego,  do 13 na 15 sędziów. Jest to rzecz niespotykana - powiedział Krzysztof Brejza z PO.

TVN24/x-news

IAR/PAP/rk