Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Robert Kalinowski 17.12.2015

Spór o TK. Posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PIS

W Sejmie zaplanowano dziś pierwsze czytanie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS. Obóz rządowy zaproponował zmiany jako projekt poselski, po to by ustawa została szybciej uchwalona.
Posłuchaj
  • Przed pierwszym czytaniem ustawy o TK/ relacja Iwony Szczęsnej/ IAR
  • Tomasz Siemoniak przekonuje, że w sprawie Trybunału Konstytucyjnego PiS walczy z państwem prawa (Salon polityczny Trójki)
  • Borys Budka (PO): będziemy wnioskować o odrzucenie nowelizacji ustawy o TK: Dorota Piotrowska/IAR
Czytaj także

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Platforma Obywatelska będzie wnioskować o odrzucenie nowelizacji ustawy w pierwszym czytaniu - zapowiada Borys Budka. Były minister sprawiedliwości dodaje też, że jeśli te przepisy zostaną przyjęte, PO skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest bubel prawny. To jest ustawa, która niczego nie wnosi. Co więcej ona jeszcze bardziej destabilizuje sytuację w Trybunale Konstytucyjnym - podkreśla Borys Budka. Jesteśmy przekonani, że trzeba jak najszybciej eliminować wszystkie zakusy obecnej większości, które zmierzają wprost do łamania konstytucji - podkreśla były minister sprawiedliwości.

Zgodnie z projektem PiS:

- Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 na 15 sędziów. Do tej pory pełny skład stanowiło co najmniej dziewięciu sędziów.

- Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów , a nie jak dotychczas zwykłą większością.

- Ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK odbierałby marszałek Sejmu, a nie jak obecnie prezydent.

- Sędziowie nie będą mogli mieć dodatkowej pracy, innej niż na uniwersytecie.

- By zgłosić kandydata na prezesa lub wiceprezesa TK, trzeba będzie poparcia co najmniej trzech sędziów (obecnie szefa składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza prezes TK zgodnie z alfabetyczną listą sędziów a tylko w uzasadnionych przypadkach np. "ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy" prezes może odstąpić od opisanej zasady.

- Nowela przewiduje usunięcie z ustawy o TK przepisów stanowiących, że w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów i że ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny.

- Zaproponowano także usunięcie przepisu, zgodnie z którym sędzia TK w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko konstytucji.

- Projekt otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć.

W styczniu debata o Polsce w Europarlamencie
2015.03.10 parlament europejski free 1200.jpg

Projekt Kukiz'15

Dziś posłowie rozstrzygną też w głosowaniu, czy odbędzie się  pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa klubu Kukiz'15. Propozycja głosi, że "sędziów Trybunału wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm większością 2/3 ustawowej liczby posłów. Ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny".

Apel organizacji pozarządowych

Trybunał Konstytucyjny ma stać na straży praw i wolności obywateli, ale zmiany w ustawie o TK proponowane przez PiS uniemożliwią realizację tej ważnej roli i negatywnie wpłyną na sytuację wszystkich obywateli - piszą organizacje pozarządowe w apelu do posłów. - Większość spraw, które rozpatruje, dotyczy codziennego życia Polaków – wysokości kwoty wolnej od podatku, rekrutacji do szkół i przedszkoli czy wolności zgromadzeń" – podkreślili sygnatariusze apelu: Amnesty International, Fundacja Batorego, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

IAR/PAP/rk