Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Jakubowski 10.07.2018

Zamek w Puszczy Noteckiej: kontrolerzy CBA w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu

Od rana we wtorek kontrolerzy CBA prowadzą czynności analityczno-sprawdzające w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ), które dotyczą m.in. inwestycji w okolicach Stobnicy w Puszczy Noteckiej - poinformował Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura.

- Działania te - wyjaśnił Brodowski - polegają m.in. na zabezpieczaniu dokumentów dotyczących m.in. wydanej decyzji środowiskowej w sprawie budowy obiektu w okolicach Stobnicy nad Notecią. Jak zastrzegł, dopiero te czynności określą jakie działania podejmie CBA - czy będzie to kontrola, czy śledztwo.

Na Twitterze Biura poinformowano, że kontrolerzy z poznańskiego CBA, którzy badają sprawę budowy obiektu na terenie Puszczy Noteckiej, poprosili o dokumenty dotyczące postępowań ws. uzgodnienia warunków budowy i oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.

- Kontrola CBA trwa, weryfikowana jest całość dokumentacji dotyczącej inwestycji w Puszczy Noteckiej. Na razie nie przekazujemy szerszych informacji na ten temat - powiedział we wtorek rzecznik RDOŚ w Poznaniu Łukasz Dąbkowski.

Wcześniej we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana. Dodał, że "kontrola ruszy już dziś".

Raport RDOŚ

Według medialnych doniesień, budynek powstający na wyspie na jeziorze Stobnica w sercu Puszczy Noteckiej, ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

We wtorkowym komunikacie minister środowiska poinformował, że w związku z pojawiającymi się kontrowersjami, polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy. "Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości" – podkreślił.

Jak wskazał resort, "decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu".

- Kontrola rozpocznie się już dziś. Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej budowę – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Bronił Puszczy Białowieskiej, "zaakceptował" zamek w Noteckiej

Jak informowaliśmy wcześniej, jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

Jak ustalił portal niezalezna.pl Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczniczego w Poznaniu, całkiem niedawno protestował przeciwko rzekomej "dewastacji" przez rząd PiS Puszczy Białowieskiej. 

Był też sygnatariuszem listu do premiera Morawieckiego, w którym można było przeczytać np., że "traktowanie Puszczy Białowieskiej jako źródła surowca na deski jest takim samym barbarzyństwem, jak traktowanie Wawelu jako składu materiałów budowlanych".

Według ministera środowiska, rozpoczynająca się kontrola ma wyjaśnić przebieg postępowania przed RDOŚ w Poznaniu i "dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przebieg procesu wydawania decyzji w tej sprawie".

tjak