Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Dadura 19.09.2018

Ile Polska miałaby zapłacić USA za stałą bazę? Szef MON: nie padła żadna kwota

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak twierdzi, że podczas rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych nie pojawiła się żadna kwota, którą Polska miałaby zapłacić za stałą bazę wojsk USA.
Posłuchaj
  • Podczas rozmów z amerykańskim prezydentem polski polityk namawiał Donalda Trumpa do utworzenia w Polsce stałych wojskowych baz. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Mariusz Błaszczak towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w czasie rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu. Polskie władze sugerowały wcześniej, że w zamian za stałą bazę Polska może zaoferować Stanom Zjednoczonym inwestycje wielkości dwóch miliardów dolarów. Jednak na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Donald Trump mówił, że polski prezydent zaoferował znacznie więcej.

Polski minister obrony mówił jednak potem dziennikarzom, że nie było mowy o liczbach. - Nie padała konkretna kwota. Rozmawialiśmy o współpracy. Jesteśmy na dobrej drodze, by Polsce zapewnić bezpieczeństwo. To będzie bezpieczne dla Polski. Będziemy mogli żyć w bezpiecznym kraju. I to będzie dobre dla Ameryki - podkreślił.

W czasie spotkania w Białym Domu prezydenci obu krajów podpisali umowę o strategicznym partnerstwie Polski i Stanów Zjednoczonych. Znalazł się w niej jednak jedynie ogólny zapis, że USA rozważą możliwość zwiększenia obecności w Polsce. W ostatnich tygodniach amerykański Kongres zlecił Pentagonowi wstępne analizy w tej sprawie. Z kolei polskie ministerstwo obrony powołało grupę roboczą do tej sprawy.

Minister obrony Mariusz Błaszczak mówił dziennikarzom, że proces powstawania ewentualnej stałej bazy wymaga czasu. - Podpisanie deklaracji przez obu prezydentów stanowi kierunek naszych wspólnych działań. To jest proces. Ten proces oczywiście trwa, zależy nam na tym, żeby zwiększyć możliwości obronne Polski, ale także żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części świata. Słowa prezydenta Trumpa świadczą o tym, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w ten proces - powiedział Mariusz Błaszczak.

W ostatnich latach Stany Zjednoczone wysłały do Polski i krajów Europy Środkowej w sumie 6 tysięcy żołnierzy, którzy stacjonują na zasadach rotacyjnych. O stałą bazę zabiegali już kilka lat temu zarówno Andrzej Duda jak i jego poprzednik Bronisław Komorowski. Pomysł wywołuje sprzeciw części wojskowych, dyplomatów NATO oraz ekspertów. Uważają oni, że mogłoby to pogorszyć stosunki z Rosją i byłoby ominięciem sojuszniczej jedności NATO.

kad