Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 26.09.2019

Prokurator Krajowy obejmuje nadzór nad śledztwami ws. "Czajki"

Śledztwa w sprawie warszawskiej oczyszczalni "Czajka" zostały włączone do jednego postępowania. Poinformowała o tym rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, nastąpiło to na wniosek prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

czajka EN 1200.jpg
Wniosek o powołanie komisji śledczej ws. awarii w "Czajce" odrzucony na sesji Rady Warszawy

- Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, uwzględniając wniosek sekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości pana Sebastiana Kalety, zdecydował o objęciu nadzorem postępowania dotyczącego awarii systemów oczyszczalni ścieków "Czajka" i jego skutków oraz niewłaściwej modernizacji i rozbudowy stacji termicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych. Zgodnie z decyzją prokuratora krajowego pana Bogdana Święczkowskiego wszystkie postępowania dotyczące funkcjonowania oczyszczalni "Czajka" zostały połączone i przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie - wyjaśniła Ewa Bialik.

Do tej pory śledztwa dotyczyły niegospodarności wielkich rozmiarów w oczyszczalni "Czajka" w związku z rozbudową oczyszczalni i budową spalarni oraz w sprawie awarii kolektorów ściekowych, na skutek której nieczystości były zrzucane do Wisły.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> "Symbol rządów PO". Patryk Jaki o kosztach zanieczyszczenia Wisły

radawa 1200.jpg
Pytania ws. "Czajki" bez odpowiedzi. Radni KO zablokowali dyskusję

Trzy i pół miliona ścieków zrzucono do Wisły

Do awarii kolektorów, które odprowadzały ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni leżącej na jej lewym brzegu, doszło pod koniec ubiegłego miesiąca. Od 28 sierpnia nieczystości były zrzucane do Wisły.

Od czasu awarii do Wisły zrzucono trzy i pół miliona nieoczyszczonych ścieków, które zawierały, wbrew pierwotnym zapewnieniom Ratusza, także ścieki przemysłowe. 29 sierpnia rząd w trybie pilnym podjął decyzję o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym.

Rurociąg, zbudowany przez Wojsko Polskie, w 60 procentach zaczął działać 9 września. Od 14 września wszystkie nieczystości z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane tą drogą do oczyszczalni "Czajka".

W ostatnich dniach wyszło na jaw, że od kilku miesięcy nie działa spalarnia osadów i że były tu dowożone do spalania osady z innych stołecznych oczyszczalni MPWiK. Od grudnia pościekowe odpady odbierane są zewnętrzne firmy, co kosztuje miasto milion siedemset tysięcy złotych miesięcznie.

kstar