Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 22.07.2014

OFE czy ZUS? Deklaracje ws. wyboru funduszy złożyło do 19 lipca 760,2 tys. osób

Do 19 lipca liczba osób, które złożyły w ZUS oświadczenia o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE wyniosła 760 tys. 218 - poinformował ZUS w komunikacie.
Ustawa zmieniająca system emerytalny 3 lutego weszła w życieUstawa zmieniająca system emerytalny 3 lutego weszła w życieGlow Images/East News

Na koniec czerwca liczba zgłoszeń do OFE wyniosła 385,126 tys.

Polacy na decyzję o tym, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę, mają czas do końca lipca. Mają wybór OFE i ZUS albo tylko ZUS. Wyboru można było dokonywać od 1 kwietnia.

Aby być w OFE, trzeba złożyć w ZUS-ie deklarację. Można to zrobić osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną. Deklarację wypełniają tylko te osoby, które zdecydują się na wybór OFE.

Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego (OFE) >>>

Jeśli ktoś chce, by całość jego składki przekazywana była do ZUS-u, nie musi niczego wypełniać.

Decyzję będzie można zmienić za dwa lata

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS-ie nie musi być ostateczna. Będzie ją można zmienić za dwa lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co cztery lata.

Efekt zmiany przepisów
Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 % oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS-u.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

Wybierzesz: OFE czy ZUS, i tak musisz oszczędzać na emeryturę >>>

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: spodziewam się miliona osób w OFE.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi