Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 07.08.2014

Prokuratura Generalna: ustawa o OFE zgodna z konstytucją. Ma zastrzeżenia do dwóch przepisów

Ustawa o zmianach w OFE jest zgodna z konstytucją, jedynie dwa przepisy zostały zakwestionowane - informuje Prokuratura Generalna. Prokuratura przygotowała opinię dla Trybunału Konstytucyjnego, który będzie badał sprawę ponieważ skargę w tej sprawie złożył prezydent.

Obszerne stanowisko wiceszefa PG Roberta Hernanda z 30 lipca ws. wniosku prezydenta Bronisława Komorowskiego, kwestionującego niektóre zmiany w OFE, zamieszczono na stronie internetowej TK.

Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej, wyjaśnił, że stanowisko prokuratury jest jednoznaczne, ustawa jest zgodna z konstytucją. Zakwestionował jedynie przepisy o zakazie reklamy w tzw. okresie transferowym, dodał rzecznik Prokuratury Generalnej.
Do końca lipca Polacy mogli decydować, czy chcą, żeby część ich składki emerytalnej trafiała do ZUS czy do OFE. Na pozostanie w OFE zdecydowało się prawie dwa miliony osób.

Zmiana przepisów o OFE

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego.

Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować.

Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Skarga prezydenta do Trybunału

31 stycznia prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej ustawę o zmianach w systemie OFE.

Jak podkreśliła wówczas Kancelaria Prezydenta, "prace nad projektem wykazały rozbieżność poglądów doktryny prawa, co w tak ważnym dla obywateli obszarze musi zostać jednoznacznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny".

Prezydent wnioskował do TK "o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy".

W szczególności chodziło o zbadanie: zakazu inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa; nakazu inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji; zakazu reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

Kancelaria Prezydenta podkreślała, że prezydent zaskarżył poszczególne regulacje ustawy ze względu "na wątpliwości co do ich zgodności z następującymi zasadami konstytucyjnymi: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji".

Nie ma na razie terminu rozpatrzenia wniosku prezydenta przez TK. Trybunał musi jeszcze uzyskać opinię Sejmu.

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w systemie OFE 27 grudnia 2013 roku.

Irena Wóycicka, Kancelaria Prezydenta: duża część wniosku prezydenta ws. OFE dotyczy bezpieczeństwa emerytalnego.

Źródło: TVN24/x-news

Ewentualne stwierdzenie niezgodności z konstytucją reformy emerytalnej spowodowałoby, że już w 2014 roku dług publiczny przekroczyłyby próg ostrożnościowy 55 proc. PKB - napisano w kwietniowym dokumencie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla TK.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania dotyczące opinii Prokuratury Generalnej odpisało, że jest przekonane o konstytucjonalności zmian w reformie systemu emerytalnego. - Czekamy ze spokojem na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - poinformował resort.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie przewiduje komentarza w sprawie opinii PG.

IAR/PAP, awi