Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 28.10.2014

Rząd podniósł wiek emerytalny, by łatać dziurę budżetową?

Choć rząd zapewniał, że to tylko zmiany strukturalne, to podwyższenie wieku emerytalnego przyniesie realne korzyści dla budżetu. Pisze o tym wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Minuty. Reportaże o starości to książka będąca zapisem chwil spędzonych przez autorkę z seniorami"Minuty. Reportaże o starości" to książka będąca zapisem chwil spędzonych przez autorkę z senioramiEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o konieczności podniesienia wieku emerytalnego (IAR)
  • Wydłużenie wieku emerytalnego jest sprawą zamkniętą. Tak do wezwania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o cofnięcie reformy odniosła się premier Ewa Kopacz. /IAR/
Czytaj także

Jak czytamy, z dokumentu przygotowanego przed Ministerstwo Finansów dla Rady Europejskiej wynika, że reformy emerytalne są jednym z najbardziej skutecznych działań, ograniczających deficyt finansów publicznych.

Resort pochwalił się przed Radą wprowadzeniem zmian, które w tym i przyszłym roku mają dać budżetowi 46 miliardów złotych oszczędności. 2/3 tej kwoty ma pochodzić właśnie z emerytur.

TK uznał podwyższenie wieku emerytalnego za konstytucyjne

W maju Trybunał Konstytucyjny uznał, że podwyższenie wieku emerytalnego było zgodne z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.

Źródło: TVN24/x-news

Rządową reformę, podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia dla mężczyzn i kobiet, zaskarżyły do Trybunału: OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

- Polski ustawodawca miał prawo do podwyższenia wieku emerytalnego - powiedziała, uzasadniając wyrok TK, sędzia-sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.
- Państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych, które ma zarazem świadomość złej kondycji systemu emerytalnego ma nie tylko prawo, ale i powinność podjęcia działań naprawczych - podkreśliła w uzasadnieniu. Te działania naprawcze mogą obejmować różne dziedziny życia i wzajemnie się uzupełniać - dodała.

- Ustawodawca Polski, jak to miało miejsce w wielu krajach - zarówno zasobnych jak i ubogich - wybrał jako główny środek naprawczy podwyższenie wieku emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że mógł był to uczynić - podkreśliła.

Z wyrokiem nie zgadzają się związki zawodowe

Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie zgodziły się OPZZ i SLD. Szef Porozumienia Jan Guz, powiedział, że jego związek nie przyjmuje takiego wyroku, tak zresztą jak - jego zdaniem - większość społeczeństwa. - Wzięto pod uwagę tylko racje ekonomiczne, które prezentuje strona rządowa, nie wzięto pod uwagę, że duża część społeczeństwa przepracowała wiele lat i odłożyła sobie na zasłużoną emeryturę - mówił wówczas Jan Guz. Dodał, że pozostaje czekać na najbliższe wybory, i podobnie jak w Niemczech czy Francji, zmienić obecne prawo.

Jan Guz: trzeba zmienić całe prawo dotyczące zabezpieczenia emerytalnego >>>

O bezzasadności podwyższania wieku emerytalnego mówił we wtorek również przewodniczący OPZZ, Jan Guz.

Źródło: TVN24/X-news

IAR/PAP, awi