Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 03.07.2017

ZUS: 600 doradców w oddziałach w całej Polsce pomoże wyliczyć przyszłą emeryturę

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska liczy na profesjonalizm doradców emerytalnych, którzy od dzisiaj mają dyżurować we wszystkich oddziałach ZUS.
Posłuchaj
  • Od dziś we wszystkich oddziałach ZUS będą dyżurować doradcy emerytalni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wchodzącego w życie 1 października tego roku obniżonego wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz: specjalnie przeszkolone osoby mają pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej terminu przejścia na emeryturę (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz:potencjalni emeryci będą mogli uzyskać od doradców pełną informację o tym jakie są ich emerytalne perspektywy (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz: chodzi o to, by decyzja o przejściu na emeryturę była świadoma, byśmy wiedzieli czego możemy się spodziewać (IAR)
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: sytuacja ZUS jest dobra i nawet, gdyby wszyscy uprawnieni przeszli na emeryturę 1 października, pieniędzy na wypłaty świadczeń nie zabraknie (IAR)
  • Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska: wiedza na temat systemu ubezpieczeń społecznych jest nadal niesatysfakcjonująca (IAR)
  • Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska: opłaca się, jeśli stan zdrowia nam na to pozwala, przedłużyć aktywność zawodową i otrzymać wyższe świadczenie (IAR)
Czytaj także

Pomogą między innymi wyliczyć emeryturę. pomogą też w podjęciu decyzji dotyczącej terminu przejścia na nią. Minister Rafalska podkreśliła, że specjalnie przeszkolone osoby nie powinny mieć problemu z odpowiedzią na pytania zainteresowanych.

Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

W poniedziałek resort rodziny i pracy wraz z ZUS rozpoczną w Warszawie kampanię w tej sprawie. ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Wyliczenie kapitału początkowego

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zachęca osoby, które jeszcze nie wystąpiły o obliczanie kapitału początkowego, potrzebnego do wyliczenia emerytury, by to jak najszybciej zrobiły. Prof. Uścińska powiedziała, że ze wszystkich 331 tys. osób, które od 1 października do końca roku będą mogły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego ubiegać się o emeryturę aż 93 tys. nie miało dotąd ustalonego kapitału.

- To prawie jedna trzecia uprawnionych. Oddziały wysłały do tych osób listy, by złożyły wniosek w placówce ZUS i przyniosły dokumenty niezbędne do obliczania tego kapitału. To dało dobry efekt, bo w niektórych oddziałach ZUS ok. 60 proc. osób bez kapitału złożyło już dokumenty - podkreśliła.

Prezes zaznaczyła, że nie ma terminu na złożenie wniosku i dokumentów dla ustalenia kapitału początkowego, ale warto to zrobić jak najszybciej, niezależnie od przyszłej decyzji o tym, czy ktoś skorzysta z prawa do emerytury od razu, czy będzie dalej pracował.

- Chodzi o dokumenty sprzed 1 stycznia 1999, pozostałe dane są na elektronicznym koncie w ZUS - przypomniała. - Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury - podkreśliła prezes. - W tej sprawie zapraszamy już teraz do placówek - dodała.

Wiesława Lempska, Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych, Centrala ZUS i Renata Robaszewska, radca prawny, wspólnik w kancelarii Robaszewska i Płoszka Radcowie Prawni:

Źródło: Newseria

Dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Doradcy emerytalni pracowali w maju w dwóch oddziałach w kraju - w Zabrzu i II oddziale ZUS w Warszawie w ramach pilotażu kampanii. Wtedy 20 doradców, spotkało się z ponad 6,2 tys. osób. W obu oddziałach, pomimo zakończenia pilotażu, doradcy byli do dyspozycji w czerwcu i będą pracowali nadal.

Doradcy wyjaśniają przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich świadczenia, wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

- Uważam, że trzeba uczciwie informować o wszystkich aspektach prawa do emerytury. Trzeba informować, do jakiego świadczenia nabywa się prawo przechodząc na emeryturę w kolejnych miesiącach - w październiku, listopadzie, czy grudniu a do jakiego, gdy popracuję np. rok dłużej - podkreśliła prof. Uścińska.

- Trzeba też informować o takich rzeczach, których na pierwszy rzut oka nie widać, np. o waloryzacji składek. Mamy waloryzację roczna i kwartalną. Każdy klient powinien wiedzieć, kiedy złożyć wniosek, by więcej skorzystać na waloryzacji - tłumaczyła.

W dwu pilotażowych oddziałach za pomocą kalkulatora emerytalnego blisko 3 tys. osób dowiedziało się, jaka może być ich przyszła emerytura i o ile wzrośnie, jeśli ze swojego prawa do emerytury nie skorzystają od razu.

IAR/PAP, awi