Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 04.09.2019

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o Pracowniczych Planach Kapitałowych: PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania

Prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Paweł Surówka powiedział, że PZU zależy nie tylko na zachęceniu pracodawców do podpisywania ze spółką umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, ale także na tym, by w programie wzięło udział jak najwięcej pracowników. Zapowiedział, że jego firma przez pierwszy rok zarządzania PPK nie będzie pobierała za to opłat.

Prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń podkreslił, że PZU zależy "nie tylko na tym, aby zachęcić pracodawców do podpisywania ze spółką umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale także na tym, by w programie mającym na celu budowanie oszczędności Polaków wzięło udział jak najwięcej pracowników".

Już 100 tys. pracowników podpisało umowy z PZU

– Przekroczyliśmy z nawiązką 100 tysięcy pracowników. Taką łączną liczbę zatrudniają firmy, z którymi podpisaliśmy do tej pory umowy o zarządzenie PPK. Te 100 tysięcy to dopiero początek. Walczymy o to, żeby szybko zwielokrotnić tę liczbę. Permanentnie podpisujemy nowe umowy. Mamy jako PZU ambicję wygrać w rywalizacji o przyciągnięcie klientów najlepszą ofertą – podkreślił Surówka.

Prezes PZU pytany o rynek PPK, na którym zarządzana przez niego spółka jest jednym z liderów, powiedział, że "konkurencja w zakresie PPK stała się też konkurencją o to, kto może najlepiej wspierać pracodawców".

Grupa PZU walczy o pozycję lidera na polu PPK

– Mamy jedną z największych sieci sprzedaży i doradców klienta, którzy w razie czego, gdy są jakiekolwiek pytania, czy trudności służą pomocą. Myślę, że nasi klienci, szczególnie ci korporacyjni, mają tego świadomość – ocenił.

– Naszą ambicją jako Grupy PZU jest to, żebyśmy byli liderem na polu PPK. Liczymy się jako Grupa, ale warto wspomnieć także o tym, że z naszej Grupy także bank Pekao SA partycypuje w dystrybucji produktów PPK i uważamy, że to jest także część naszego wysiłku – podkreślił.

"Ponieważ (PPK – PAP) to jest produkt oszczędnościowy, w pewnym sensie dystrybuowany przez pracodawców, korzystamy tutaj z naszej sieci sprzedaży, z naszego know-how, żeby maksymalnie odciążyć pracodawców w tym nie całkiem łatwym procesie, jednocześnie kreując bardzo dużo benefitów dla naszych klientów" – dodał Surówka.

PZU nie będzie pobierało opłat w pierwszym roku zarządzania

- Jako PZU ogłosiliśmy, że w pierwszym roku nie będziemy w ogóle pobierali opłat za zarządzanie PPK i budujemy cały „ekosystem” różnych benefitów, również zdrowotnych, dla osób, które zapiszą się do PPK. Walczymy bowiem nie tylko o to, żeby zachęcić pracodawców do podpisania z nami umów, lecz także o to, żeby pracownicy przystępowali do planów" - zaznaczył prezes PZU Paweł Surówka.

Czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.


. .

Od 1 lipca do PPK weszli pracownicy największych firm

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nią, od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku – do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 r.; wówczas powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 r. spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Skarb Państwa ma ok. 34,19 proc. akcji PZU SA.

PAP, jk