Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 04.02.2014

Jak można sprawdzić stan swojego konta w ZUS-ie

Ile będzie wynosiła moja przyszła emerytura? To pytanie zapewne zadaje sobie coraz więcej osób. Oczywiście nie trzeba jej liczyć samemu. ZUS co roku wysyła osobom ubezpieczonym odpowiedni zestaw informacji, a dokładnie informację o stanie konta wraz z informacją o hipotetycznej emeryturze.
Jak można sprawdzić stan swojego konta w ZUS-ie Glowimages.com
Posłuchaj
  • Jak sprawdzamy stan swojego konta w ZUS tłumaczy Elżbieta Koczko z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych /Krysztof Rzyman, Polskie Radio/
Czytaj także

– W zasadzie każdy, kto ma zapisaną chociażby jedną składkę na koncie, począwszy od stycznia 1999 roku taką informację otrzymuje – tłumaczy Elżbieta Koczko z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  – Tam możemy wyczytać, jaki jest nasz kapitał początkowy, o ile ubezpieczony wystąpił o naliczenie takiego kapitału i otrzymał decyzję, tam jest wartość zrealizowanych składek, wszystkich zewidencjonowanych na koncie począwszy od stycznia 1999 roku – dodaje ekspertka z ZUS-u.

Wysokość emerytury w dwóch wersjach

W wysyłanej w tym roku informacji o stanie konta znajdziemy też dane dotyczące stanu tzw. subkonta w ZUS (część II filaru),  które istnieje od 2011 roku. Na wydruku znajduje się też to,  co zapewne najbardziej wszystkich interesuje, czyli wysokość hipotetycznej emerytury. Jest ona podana w dwóch wersjach: wariant z hipotetyczną składką  i wariant tylko w oparciu o składki zewidencjonowane, na dzień wysyłania informacji o stanie konta – tłumaczy  Elżbieta Koczko.  Można więc dowiedzieć się, jaka będzie wysokość emerytury, jeśli nadal będziemy pracować i zarabiać lub w przypadku, gdyby świadczenie miało być wypłacane jedynie  z pieniędzy już zebranych w systemie. Ale uwaga! – nie każdy w liście od ZUS-u otrzyma takie informacje. Bo wysokość hipotetycznej emerytury nie jest wyliczana dla osób, które nie ukończyły 35.  roku życia.

Ważne!

Jeżeli ubezpieczony pracował przed rokiem 1999, to winien zwrócić uwagę na informację czy ma naliczony kapitał początkowy – jeżeli oczywiście złożył stosowny wniosek. A jeżeli jeszcze tego nie zrobił, powinien jak najszybciej dostarczyć do ZUS odpowiednie dokumenty, zaświadczające o wysokości zarobków przed 1999 rokiem.

PUE – najlepsze źródło informacji

Jeśli osoba, która nie ukończyła jeszcze 35. roku życia, mimo wszystko chciałaby się dowiedzieć, jaka będzie wysokość przyszłego świadczenia, wystarczy że zaloguje się na portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na  Platformę Usług Elektronicznych, gdzie znajduje się kalkulator emerytalny.

Warto sprawdzić, gdyż można złożyć reklamację

Z kolei czytając list wysłany przez ZUS warto przyjrzeć się wszystkim liczbom. Jeżeli zauważymy błędy i dotyczą one składek w pierwszej kolejności powinniśmy poinformować o tym płatnika.

– Płatnik powinien sprawdzić, czy składki są wykazane w dokumentach przekazanych do ZUS-u, czy w prawidłowej wysokości, czy dane zawarte w tych dokumentach są również prawidłowe i poinformować ubezpieczonego, który się zgłasza z tym problemem, że jeżeli są błędy to naprawi. Natomiast jeżeli jest wszystko w porządku, to też taką informację ubezpieczony powinien otrzymać i po otrzymaniu informacji, że płatnik wywiązał się ze swoich obowiązków, powinien udać się do ZUS-u i złożyć reklamację – wyjaśnia Elżbieta Koczko z ZUS-u. Możemy do tego wykorzystać specjalny formularz ZUS ZZU lub przedłożyć dowolnie sformułowane pismo, pamiętając o podaniu danych umożliwiających identyfikację (tj. imię i nazwisko, PESEL lub seria i numer dowodu tożsamości) oraz adresu. Taką reklamację można też wysłać przez Internet.

Ważne!

Żeby wszystkie informacje trafiały na czas i pod właściwy adres zawsze należy informować ZUS o zmianie miejsca zamieszkania.

Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej www.zus.pl

Opr. MB

Podstawa prawna:

Art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Art''. 25 i 173 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).