Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 03.07.2014

Senat proponuje poprawki dot. wydobycia gazu z łupków

Senat zaproponował w czwartek poprawki do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego dot. wydobycia gazu z łupków. Poprawki m.in. ustalają termin wejścia przepisów w życie na 1 stycznia 2015; łagodzą też postępowanie wobec firmy naruszającej harmonogram prac.
Stacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskimStacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskimWikipedia, lic. CC/Karol Karolus

Teraz ustawa wróci do Sejmu, który zdecyduje, czy wprowadzić do niej propozycje Senatu. Większość poprawek popartych przez senatorów ma charakter techniczny, choć przyjęto też kilka propozycji merytorycznych.

Senat chce m.in., by przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a nie w trzy miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jak przewiduje wersja sejmowa.

Trudniej stracić koncesję

Kolejna zmiana rekomendowana przez Senat dotyczy naruszenia harmonogramu prac poszukiwawczo-wydobywczych. W wersji Sejmu każdy taki przypadek miał skutkować odebraniem koncesji. Zgodnie z propozycją Senatu organ koncesyjny będzie wszczynał postępowanie administracyjne i w ramach tej procedury wzywał przedsiębiorcę do złożenia wyjaśnień i usunięcia nieprawidłowości w określonym terminie.

Złagodzenie przepisów

Sprawozdawca komisji, senator PO Jan Michalski wyjaśnił, że takie złagodzenie przepisów jest celowe, zdarzają się bowiem sytuacje, które trudno przewidzieć w harmonogramie prac - np. protest. W takich wypadkach - zdaniem Michalskiego - przedsiębiorca, który inwestuje olbrzymie środki, powinien mieć prawo do przedstawienia uzasadnienia zaburzenia harmonogramu. Jeśli organ koncesyjny - po zbadaniu sprawy - stwierdzi, że naruszenie harmonogramu było celowe, to może wtedy podjąć stosowne działania - zaznaczył senator.

Inne warunki umów
Kolejna poprawka Senatu precyzuje, że w sytuacji gdy przetarg wygrało kilka podmiotów, które złożyły wspólną ofertę, organ koncesyjny będzie zawierał umowę ze wszystkimi tymi podmiotami.
Inna poprawka - autorstwa Andżeliki Możdżanowskiej (PSL) - zmienia kryteria podziału złóż na marginalne i niemarginalne. Gdy złoże jest uznane za marginalne, opłaty pozostają na dzisiejszym, stosunkowo niewielkim poziomie, opłaty dla złóż niemarginalnych są kilkukrotnie wyższe.

PAP, abo