Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 13.11.2014

Zaostrza się sytuacja w Kompanii Węglowej: pilnie zbierze się specjalny zespół. Premier żąda informacji

18 listopada zbierze się specjalny zespół ds. górnictwa węgla kamiennego. Wcześniej o potrzebie pilnego spotkania mówił minister skarbu, który ocenił, że niepowodzenie z pozyskaniem finansowania przez KW to silny sygnał, że działania dotyczące restrukturyzacji górnictwa są niewystarczające.
Włodzimierz KarpińskiWłodzimierz KarpińskiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Chodzi o Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który został powołany w maju przez premiera. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Protest związkowców w Kompanii Węglowej >>>
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów, a jego głównymi zadaniami są: dokonanie analizy funkcjonowania sektora, aktualizacja koncepcji rozwoju i zwiększenia jego konkurencyjności, opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań, których celem jest poprawa funkcjonowania sektora, w tym również jego restrukturyzacji.

Kompania Węglowa likwiduje deputaty dla emerytów i rencistów >>>
- Zespół, który szuka rozwiązań, które doprowadzą do tego, że urentowni się działalność tych spółek (węglowych - przyp. red.) pracuje cały czas. To niepowodzenie jest bardzo silnym sygnałem z rynku, że dotychczasowe działania w ramach restrukturyzacji są niewystarczające, więc na pewno sytuacja jest dosyć świeża - powiedział w czwartek minister Karpiński podczas konferencji w BGK.
- W trybie pilnym zespół się zbierze i będzie analizował możliwości długoterminowych rozwiązań, które są w zasięgu poszczególnych resortów, ale także i elementów całego łańcucha, jeśli chodzi o węgiel, jeśli chodzi o połączenie tego paliwa z energetyką - dodał.

Premier domaga się rozwiązania sytuacji

Premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek, że w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej będzie domagała się od specjalnego zespołu węglowego informacji i "rozwiązania sytuacji".
Kopacz była pytana w czwartek na konferencji prasowej w Bydgoszczy o okupację przez związkowców Kompanii Węglowej i apel górników o spotkanie z przedstawicielem rządu.
- Jestem przekonana, że wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński czuwa nad całym procesem (restrukturyzacji polskiego górnictwa - przyp. red.). Dowiadując się z mediów o tym, że tego rodzaju sytuacje mają miejsce na Śląsku, oczywiście po przyjeździe do Warszawy, poproszę Piechocińskiego, ale również ministrów, którzy są włączeni do zespołu odpowiedzialnego za restrukturyzację polskich kopalni (...) o informację, ale też (będę) domagała się, aby znaleźć rozwiązania tej sytuacji - powiedziała premier na czwartkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy.
Kopacz zauważyła też, że w skład Rady Gospodarczej (przy premierze - przyp. red.) wchodzą autorytety z ekonomii i nauki, które "bardzo mocno pochylają się nad problemami polskiego górnictwa". "Te prace trwają, spotkania również się odbywają" - zapewniła szefowa rządu.
Dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny

Dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny - wynika z informacji zarządu spółki przekazanych przez związki zawodowe. Zagrożona ma być też wypłata grudniowych pensji. W piątek we wszystkich kopalniach koncernu zaplanowano masówki.
Koncern nie wyemituje euroobligacji
W czwartek w siedzibie firmy w Katowicach odbyło się spotkanie zarządu ze związkami zawodowymi, podczas którego zaprezentowano im założenia programu naprawczego. Związkowcy dowiedzieli się m.in, że spółka nie wyemituje euroobligacji, co miało zapewnić jej dopływ pieniędzy.
Nie ma finansowania - wypłata za grudzień zagrożona
"Uzyskaliśmy informację, że plan naprawczy KW, który został nam przekazany dzisiaj, jest już nieaktualny, ze względu na to, że jedno ze źródeł finansowania - euroobligacje - jest już pogrzebane, nieaktualne" - powiedział PAP szef Solidarności. Dodał, że prezes KW Mirosław Taras przekazał też związkom, iż wypłata grudniowego wynagrodzenia w Kompanii jest zagrożona.
Górnicy pozostali w siedzibie spółki na noc
Jak poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik, zaraz po spotkaniu Taras pojechał do Warszawy. Związkowcy zamierzają czekać w siedzibie spółki na jego powrót, spora grupa spędzi tam noc. Oczekują przyjazdu przedstawiciela rządu Ewy Kopacz z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży.
Zarząd: trzeba likwidować kopalnie i zwalniać ludzi
Według związkowców na pytanie o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie spółki zarząd miał odpowiedzieć, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. W tej sytuacji przedstawiciele strony społecznej zażądali, aby do siedziby Kompanii przyjechał przedstawiciel właściciela spółki, czyli ministra gospodarki.
Związki chcą interwencji rządu
"Oświadczyliśmy jako związki, że nie wychodzimy. Czekamy, że prezes wróci z Warszawy i przekaże nam informacje. Bo zakładamy, że skoro jedzie, to albo z jakimś pomysłem, albo po decyzje, których nam nie przedstawił. Będziemy czekać na niego i na przedstawiciela rządu, który będzie miał pełnomocnictwa pani premier, aby przekazać nam, jakie są decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Kompanii i górnictwa w ogóle" - powiedział PAP Grzesik.
"Dalsze rozmowy na linii zarząd związki zawodowe są w tej sytuacji bezprzedmiotowe, konieczna jest natychmiastowa interwencja rządu" - dodał związkowiec. W piątek we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej związki zawodowe zorganizują tzw. masówki, czyli informacyjne spotkania z załogą, podczas których zreferują sytuację. Jarosław Grzesik ma też przekazać w piątek na ręce wicewojewody śląskiego pismo skierowane do premier Ewy Kopacz.

PAP, awi