Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.07.2015

Most energetyczny Polska-Litwa: kolejny odcinek otwarty

Elektroenergetyczną stację przesyłową wysokich napięć, wpisującą się w projekt mostu energetycznego Polska-Litwa, otworzył w czwartek pod Siedlcami wicepremier Janusz Piechociński.
Posłuchaj
  • Otwarcie stacji elektroenergetycznej Siedlce-Ujrzanów - relacja Tomasza Marciniuka (IAR)
Czytaj także

Stacja elektroenergetyczna 400kV/110 kV Siedlce Ujrzanów stanowi część linii energetycznej 400 kV Miłosna - Siedlce Ujrzanów, wchodzącej w skład połączenia transgranicznego pomiędzy Polską a Litwą.

To trzecia po SE Ołtarzew oraz SE Łomża stacja, wybudowana w ramach strategicznego polsko-litewskiego mostu elektroenergetycznego.

Natomiast mierząca 89 km linia przesyłowa 400 kV, łącząca Miłosną z Siedlcami, to druga inwestycja liniowa zrealizowana w ramach projektu. Odcinek przechodzi przez 3 powiaty i 12 gmin województwa mazowieckiego.

Most energetyczny ma na celu połączenie europejskiego rynku energii oraz dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii. Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Inwestycja wpisuje się w projekt budowy unii energetycznej

Wicepremier Piechociński podczas uroczystego otwarcia podkreślił, że projekt potwierdza wspólnotowe myślenie w Unii Europejskiej i wpisuje się w budowę unii energetycznej. Dodatkowo - przypomniał - pomaga zamknąć pierścień energetyczny wokół Warszawy.

Wyraził zadowolenie z realizacji projektów spełniających założenia unii energetycznej takie jak "wsparcie w chwilach próby, synchronizacja i koordynacja systemów energetycznych, zwiększenie energoefektywności".

- W latach 2010-2015 wydaliśmy i wydamy tylko w sieciach wysokich napięć 4,5 mld zł. W perspektywie, która jest przed nami, do roku 2020 wydamy 7,5 mld złotych - mówił Piechociński. Przypomniał także, że tylko od roku 2010 w Polsce wybudowano ponad 600 km nowych linii wysokich napięć, zmodernizowano drugie tyle, na sieciach wysokich napięć zainstalowano kilkaset transformatorów najnowszej generacji.

Wskazał także, że w realizację wielkich projektów energetycznych zaangażowane są nie tylko polskie firmy, ale polska nowoczesna technologia przemysłu elektrotechnicznego i elektromaszynowego.

Podczas otwarcia kolejnego odcinka polsko-litewskiego mostu energetycznego obecny był także przedstawiciel dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. energii Wolfgang Munch. Podkreślił, że infrastruktura przesyłowa budowana przez Polskę i Litwę to inwestycja strategiczna, służąca bezpieczeństwu i trwałości dostaw energii oraz konkurencyjności unijnego rynku.

Inwestycje warte 1,8 mld zł

Nowoczesna, zdalnie sterowana stacja w Ujrzanowie jest pierwszą w regionie, która umożliwia zmianę napięcia. Wraz z nową linią ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Siedlec i okolic. Dotychczas region był bowiem zasilany wyłącznie jedną linią 110 kV, której awaria oznaczałaby pozbawienie prądu tysięcy odbiorców.

Cały most energetyczny Polska-Litwa składa się z 11 inwestycji wartych 1,8 mld zł. Wpisuje się on w koncepcję unii energetycznej i domyka tzw. pierścień bałtycki, łączący systemy dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Jeszcze w tym roku ma zostać wybudowana linia łącząca Narew z Ełkiem i dalej z granicą polsko-litewską.

IAR/PAP, awi