Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 25.09.2015

NSA: można jednak palić węglem

Nie można uchwałą zabronić palenia węglem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem wprowadzonego przez Sejmik Wojewódzki. Decyzja oznacza, że dotychczasowe przepisy zostaną uchylone. Zakaz, który wprowadzono w Krakowie zmuszał inwestorów, by w nowych domach nie instalować pieców na węgiel. Od 2018 roku zakaz palenia węglem miał dotyczyć wszystkich.
Posłuchaj
  • Ważny dzień w walce o czyste powietrze, relacja (IAR) Paweł Pawlica
  • W Krakowie można palić węglem. To efekt decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który unieważnił uchwałę radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego, zakazującą używania węgla do ogrzewania mieszkań i domów./IAR/.
  • Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider przyznaje, że władze przegrały bitwę, ale nie wojnę. Dlatego radni dalej będą szukać sposobów na walkę ze smogiem - tym razem już nie drogą uchwały. Pójdą do Prezydenta Dudy./UAR/.
  • Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zastrzega, iż w związku z ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Kraków nie ma już skutecznych regulacji, które pozwoliłyby na walkę z zanieczyszczonym powietrzem./IAR/.
Czytaj także
Orzeczenie jest precedensowe w skali kraju i może na wiele lat powstrzymać proces poprawy jakości powietrza w polskich miastach.
Władze Krakowa zapowiadają dalszą walkę o czyste powietrze

Władze stolicy Małopolski się jednak nie poddają. Apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie "ustawy antysmogowej".

Batalia o czyste powietrze w Krakowie trwała od 2013 r.

Sejmik wojewódzki przegłosował uchwałę, w której zakazuje się stosowania węgla jako paliwa na terenie Krakowa w 2013 roku. Miała ona pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.

Uchwała ta została jednak zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który unieważnił dokument, powołując się na niezgodność z prawem krajowym oraz konstytucją.

NSA uznał, że uchwała radnych godzi w konstytucyjne prawa obywateli

Władze Krakowa oraz wojewódzkie odwołały się od decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego., ale ten kasację odrzucił. Uznał, że podjęcie przez radnych uchwały to ingerencja w konstytucyjnie chronione prawa i wolności obywatelskie. Zastrzegł, że wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń musi wynikać z przepisów ustawy. To o tyle ważne, że zakaz ogrzewania paliwem stałym miał dotyczyć tylko mieszkań i domów.

Sejmik może określić rodzaj paliwa, ale nie może określać adresata zakazów

Sąd podkreślił, że sejmik województwa może w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnym skutkom oddziaływania na środowisko, określić dla danego terenu rodzaje lub jakość paliw, a także sposób sprawowania kontroli nad tym.

"Sejmik nie może jednak sam sobie określać adresata. Kogo wyłącza, a kogo nie wyłącza z obowiązywania uchwały" - tłumaczył sędzia Jerzy Stelmasiak.

Władze Krakowa nie odpuszczają – pójdą do prezydenta Dudy

W związku z wyrokiem sądu, władze Krakowa chcą szukać innych rozwiązań. Przewodniczący rady miasta Krakowa Bogusław Kośmider apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie "ustawy antysmogowej".

Chodzi o „ustawę antysmogową”, której nie chciał…PiS

Jej nowelizację parlament uchwalił dwa tygodnie temu głosami posłów Platformy Obywatelskiej. Przeciwni byli prawie wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Przeciwnicy ustawy bronią polskiego węgla i najbiedniejszych rodzin

Ustawa budzi spore konwersje. Jej przeciwnicy twierdzą, że w przepisach nie został zabezpieczony interes najbiedniejszych rodzin, których nie stać na wymianę źródła energii na bardziej ekologiczne.

Pojawiły się też głosy, że możliwość wprowadzenia przez gminy i miasta zakazu palenia węglem uderzy w polskie kopalnie.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów.

IAR, abo, jk