Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 03.12.2015

CBOS: Polacy za stopniowym odchodzeniem od węgla, przeciw prywatyzacji kopalń

Za stopniowym odchodzeniem od węgla, przeciw prywatyzacji kopalń. CBOS przeprowadził sondaż w sprawie losów polskiego górnictwa.

61 procent ankietowanych uważa, że w ciągu 20-30 lat nasz kraj powinien stopniowo odchodzić od węgla kamiennego i rozwijać inne sposoby produkcji energii. Zwolenników opierania się głównie na krajowych zasobach węgla jest 30 procent.

Opinie różnicuje poziom wykształcenia badanych

Jak zauważa CBOS, opinie na temat przyszłości polskiej energetyki znacząco różnicuje poziom wykształcenia badanych.

- Wprawdzie we wszystkich wyróżnionych grupach społeczno-demograficznych dominuje pogląd, że w ciągu najbliższych 20–30 lat powinno się w Polsce stopniowo odchodzić od energetyki opartej na węglu i rozwijać inne sposoby produkcji energii, najczęściej jednak opowiadają się za nim respondenci z wyższym wykształceniem (70 proc.), a najrzadziej – najsłabiej wykształceni (50 proc.) - podkreśla CBOS.

Najwięcej zwolenników wytwarzania energii z węgla jest wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (37 proc.), a najmniej wśród absolwentów wyższych uczelni (21 proc.). Znacznie częściej niż pozostali za stopniowym odchodzeniem od energetyki opartej na węglu i rozwijaniem innych sposobów produkcji energii są najmłodsi badani w wieku 18–24 lata (72 proc.).

Równocześnie 2/3 ankietowanych - 66 procent - uważa, że znacząca część kopalń powinna pozostać pod kontrolą państwa. Zwolenników prywatyzacji jest trzy razy mniej - 23 procent.

Prawie połowa badanych (46 procent) dopuszcza likwidację kopalń, jeśli nie przynoszą zysku. 41 procent jest przeciw takiemu rozwiązaniu.

Kto według ankietowanych odpowiada za trudną sytuację górnictwa?

Za trudną sytuację górnictwa ponad 70 procent ankietowanych obarcza osoby zarządzające kopalniami. 59 procent mówi, że przyczyną jest sytuacja na rynkach światowych. 54 procent wskazuje na rządy koalicji PO-PSL, 52 procent - na działalność górniczych związków zawodowych, a 47 procent - na Unię Europejską.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dn. 5 - 11 listopada na reprezentatywnej ( liczącej 951 osób) próbie losowej dorosłych Polaków.

IAR/PAP, awi