Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 04.12.2015

Barbórka. "Tauron może być wzorem do naśladowania dla górnictwa i energetyki"

Dobry wynik osiągnięty w br. przez kopalnie grupy Tauron to doskonały przykład, że współistnienie górnictwa i energetyki ma głęboki sens, a działający w Tauronie model może być wzorem do naśladowania dla obu tych branż - ocenił w piątek prezes koncernu Jerzy Kurella.

Kurella towarzyszył premier Beacie Szydło, która w piątek rano odwiedziła świętujących 4 grudnia Barbórkę górników z należącego do spółki Tauron Wydobycie Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Szefowa rządu najpierw spotkała się z władzami grupy Tauron i spółki Tauron Wydobycie. Potem wzięła udział w pochodzie górniczym do miejscowego kościoła św. Barbary. Tam uczestniczyła w barbórkowej mszy, na zakończenie której wygłosiła przemówienie.

Premier mówiła w nim m.in., że Polska potrzebuje dobrze rozwiniętej, szybko rozwijającej się gospodarki, a ta gospodarka potrzebuje nowoczesnego górnictwa. Uznała, że dla realizacji planu rozwoju górnictwa jest obecnie dobry klimat oraz determinacja rządzących i samych górników. Wskazała, że najważniejsze jest teraz porozumienie w tej sprawie i umiejętność znalezienia drogi, „którą powinno (podążać) górnictwo razem z energetyką”. Oceniła, że Libiąż, gdzie działa należąca do Tauronu kopalnia Janina, jest przykładem, że „takie połączenie jest drogą w dobrym kierunku”.

"Kopalnie należące do grupy Tauron zdołały osiągnąć dobre wyniki"

Kurella, który zabrał głos po szefowej rządu nawiązał do finalizowanego przez spółkę Tauronu – Nowe Brzeszcze Grupa Tauron - przejęcia części należącej wcześniej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze (od Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Jak dodał, jest rad, że Tauron może świętować Barbórkę nie tylko z górnikami dwóch dotychczasowych kopalń koncernu: Janiny w Libiążu i Sobieskiego w Jaworznie, ale też z gośćmi – pracownikami Brzeszcz właśnie.

- Kończący się rok był dla kopalń i dla górnictwa pełen wyzwań. Jednak mimo trudnego otoczenia rynkowego, nienajlepszej kondycji innych kopalń i rekordowo niskich cen węgla, kopalnie należące do grupy Tauron zdołały osiągnąć dobre wyniki. Jest to doskonały przykład na to, że współistnienie górnictwa i energetyki, jak to ma miejsce właśnie w grupie Tauron, ma głęboki sens i jest to model, który może być wzorem do naśladowania dla całej branży górniczej i energetycznej - ocenił prezes Tauronu.

- Niebawem do naszego holdingu dołączy kopalnia Brzeszcze. Będzie to kolejny etap w budowaniu silnej grupy paliwowo-energetycznej, która będzie wykorzystywać synergię zarówno wydobycia, jak i wytwarzania. To jest perspektywiczna inwestycja, która pozwoli nam w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostaw paliwa i kontrolować cały łańcuch wartości - uznał Kurella.

"Kolejny rok dla górnictwa będzie wymagający i pełen wyzwań"

Podkreślił, że kolejny rok dla górnictwa będzie wymagający i pełen wyzwań. - Ale bogatsi w doświadczenia roku ubiegłego i tego roku oraz zmotywowani dobrą kondycją grupy Tauron wiemy, jak z tymi problemami sobie poradzić - zapewnił prezes Tauronu.

Zapowiedział kontynuację w 2016 r. inwestycji w kopalniach Janina i Sobieski, a także „poważne inwestycje w kopalni Brzeszcze. - Jestem przekonany, że zarówno te inwestycje, jak i wszystkie inne, które są prowadzone w grupie Tauron, pozwolą spółce na stabilny rozwój oraz znacząco przedłużą żywotność naszych zakładów górniczych, co ich załodze da gwarancje zatrudnienia, a energetykom - gwarancję stabilnych dostaw paliwa - zadeklarował Kurella.

PAP, awi