Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 22.02.2016

Kompania Węglowa: trwa spór o wynagrodzenia. Premier uspokaja górników

Według premier Beaty Szydło najważniejszą kwestią w Kompanii Węglowej jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności. Energetyka i górnictwo to są filary, które muszą być wspólnie wzmacniane - podkreśliła.

Podczas poniedziałkowej konferencji na terenie Elektrowni Jaworzno III premier Szydło zapowiedziała, że będzie rozmawiała z władzami spółki Tauron o jej planach inwestycyjnych. Podkreśliła, że rząd zmierza do reindustrializacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Tematy gospodarcze, związane z rozwojem przemysłu reindustrializacji mieszczą się w programie rozwoju, który został przez rząd przyjęty i który będziemy konsekwentnie realizowali. Dla nas priorytetowymi sprawami jest wszystko, co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, rozwojem regionów. Tutaj na Śląsku energetyka i górnictwo to są te dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane, żebyśmy mogli mówić, również w kontekście rozwoju całej polskiej gospodarki, o silnym, szybszym rozwoju Polski - powiedziała premier Szydło.

Dodała, że rządowi zależy na tym, żeby "pokonać pułapkę średniego rozwoju" i aby polskie firmy były konkurencyjne.

"Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności"

Dziennikarze pytali premier o sytuację w górnictwie, szczególnie o rozmowy toczące się w Kompanii Węglowej.

- Jeżeli mówimy o problemach górnictwa, nie można uciekać od trudnych rozmów, ale one cały czas się toczą. Chcę podziękować stronie społecznej, że bierze udział w tych rozmowach, że wspólnie wypracowujemy program, który będzie przyjęty. To nie jest tak, że możemy dzisiaj mówić o sytuacji całego polskiego górnictwa na takim samym poziomie. Inna jest sytuacja zakładów górniczych, które w tej chwili są w grupie Tauron, inna jest sytuacja zakładów górniczych w Kompanii Węglowej, jeszcze inna sytuacja jest w Lubelskim Węglu, jeszcze inna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jeszcze inna w górnictwie węgla brunatnego - powiedziała.

- Rozmowy trwają, pracują zespoły. Sytuacja jest uspokojona w tej chwili. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie wypłat wszystkich należności (...) To jest w tej chwili pod kontrolą. Musimy pamiętać o jednym. Przez osiem lat nie robiono nic, jeśli chodzi o polskie górnictwo, chyba że jako próbę reformowania uznamy to, że poprzednia ekipa rządząca konsekwentnie górnictwo polskie niszczyła doprowadziwszy do sytuacji, jaka jest w tej chwili - dodała premier.

W opinii Szydło odpowiedzialna polityka wobec górnictwa wymaga przygotowania planu, który "będzie skuteczny i racjonalny". - Jeżeli dzisiaj miałabym powiedzieć, jakie są szanse, w jakim czasie dojdzie do porozumienia, wprowadzenia konkretnego planu do realizacji, to myślę, nie jest to długi czas - podkreśliła premier.

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) chce rozmawiać ze związkowcami o poziome przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w spółce. Do spotkania w tej sprawie ma dojść w tym tygodniu. Zaproszenie do rozmów to odpowiedź na postulat związków w ramach sporu zbiorowego.

Spór o "czternastki"

Wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w tym roku na poziomie roku 2015. Pracodawca godził się na to, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli bez świadczeń wypłacanych później lub naliczanych indywidualnie (jak tzw. barbórka, 14. pensja, deputat i rekompensata węglowa).

Związkowców to nie zadowala, ponieważ chcieliby zagwarantowania średniego wynagrodzenia na cały 2016 rok, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń. Obawiają się, że nieujęcie ich w bazowym przeciętnym wynagrodzeniu to wstęp do redukcji wynagrodzeń. Swoje stanowisko przekazali górnikom w minioną środę podczas masówek w kopalniach. Informowali, że zarząd spółki dąży do zmniejszenia ich uposażeń poprzez likwidację lub ograniczenie niektórych składników wynagrodzenia – np. nagród i innych świadczeń.

Zarząd Kompanii zapowiedział wcześniej, że chce negocjować ze związkami nowy, bardziej elastyczny system wynagradzania, wiążący płace z wynikami spółki.

Zarząd wypłacił "czternastki" na własnych zasadach

Ponieważ nie doszło do porozumienia, ani w sprawie 14. pensji, ani średnich wynagrodzeń, zarząd Kompanii samodzielnie zdecydował o zasadach wypłaty tego świadczenia: 30 proc. wypłacono w poniedziałek, a 70 proc. ma być wypłacone 30 czerwca. Odpowiedzią związków jest wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wypłat należnego wynagrodzenia. Związki postulują też wydanie przez PIP nakazu wypłaty pozostałej kwoty 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Górnicy Kompanii Węglowej protestują przeciwko obniżkom pensji:

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi