Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 23.02.2016

PGNiG potwierdza odkrycie nowego wielkiego złoża gazu w województwie zachodniopomorskim

PGNiG zapewnia, że będzie można dzięki temu zaopatrywać w gaz rejon Koszalina i Kołobrzegu.

Nawet 1 mld m. sześciennych gazu może znajdować się w nowoodkrytym złożu w miejscowości Siemidarżno w powiecie gryfickim w woj. zachodniopomorskim.

Złoże szacowane na 0,5-1 mld m sześc. gazu

PGNiG potwierdziło w poniedziałek odkrycie nowego złoża. Jak poinformowała spółka, odkryte zasoby złoża zaazotowanego gazu ziemnego pozwalają na prawdopodobny roczny przypływ ok. 25 mln m. sześciennych.

Obok gazu może też być ropa naftowa

"Dokładniejsze dane na temat zasobów oraz wydajności z otworu Dargosław-1 będą znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz. Informacje uzyskane przy okazji wiercenia otworu pozwalają mieć nadzieję na występowanie także złóż ropy naftowej w tym rejonie" - napisano w komunikacie. Odwiert ten - jak poinformowało PGNiG - ma głębokość 2878 metrów, wywierciła go specjalistyczna spółka zależna PGNiG - Exalo Driling.

Gaz trafi do odbiorców z Pomorza Środkowego

"Okryte odwiertem Dargosław-1 nowe złoże gazu ziemnego pozwoli na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonu Koszalina i Kołobrzegu. Rejon ten zasilany jest w gaz ziemny właśnie z okolicznych złóż. Odkrycie złoża pozwala z optymizmem myśleć o zwiększeniu wydobycia na obszarze Pomorza Środkowego. W tym celu Spółka planuje wykonanie nowych badań sejsmicznych 3D" - poinformowało PGNiG.

Nowe złoża odkrywane dzięki badaniom sejsmicznym 3D

Prace poszukiwawcze w tej części Polski prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych, w sąsiedztwie omawianego otworu, odkryto złoża gazu ziemnego: Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz, a także złoża ropy naftowej (Gorzysław, Petrykozy). Złoża te występują w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu. Dalsze poszukiwania węglowodorów w tej strefie pozwoliły dopiero niedawno wykonane najnowszymi metodami badania sejsmiczne 3D, które dały możliwość na zaprojektowanie nowego otworu Dargosław-1.

PAP, jk