Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.05.2016

Dostawy gazu z Norwegii do Polski? Prezydent Duda i premier Solberg rozmawiali o współpracy energetycznej

Współpraca w zakresie energetyki oraz szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku - to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg. Prezydent podkreślał konieczność intensyfikacji współpracy energetycznej.

- Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO (w Warszawie w 2016 r.) i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować - powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.

Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować - poprzez Danię - dostawy gazu z Norwegii do Polski. - W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia (energetycznego) - zaznaczył. Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych

Duda wyraził również nadzieję na wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych.

- Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a Norwegią, Polską a państwami bałtyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny. To jest w tej chwili jedno z naszych podstawowych dążeń - powiedział prezydent.

Wizytą w Norwegii Andrzej Duda rozpoczął cykl podróży do państw skandynawskich. W najbliższym czasie prezydent zamierza odwiedzić również Danię, Szwecję i Finlandię.

Przed wylotem do Norwegii sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski mówił, że Polsce zależy na odbudowie współpracy z krajami skandynawskimi. Prezydent chce, aby państwa te były dla Polski drugim, po krajach Europy Środkowo-Wschodniej, naturalnym partnerem w regionie.

IAR/PAP, awi