Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 31.05.2016

Polska deklaruje rozwód z Gazpromem

Polska nie planuje odnawiać długoterminowego kontraktu z Gazpromem - zapowiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Posłuchaj
  • O zmianie warunków dostaw rosyjskiego gazu do Polski, mówił w Polskim Radiu 24: Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To próba wywarcia presji na Rosjan, komentował na antenie Polskiego Radia 24, Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

- Deklaracja Piotra Naimskiego jest jasna. Nie chodzi o to, że mamy zrezygnować w 2022 roku z rosyjskiego gazu w ogóle. Piotr Naimski proponuje coś innego. Zapowiada, że w 2022 roku, kiedy Polska będzie miała szereg alternatywnych źródeł dostaw. Oczekuje od dostawcy rosyjskiego zmiany warunków na bardziej korzystne. Kontrakt długoterminowy, który mamy obecnie podpisany, jest niekorzystny. Toczą się rozmowy o obniżce cen dostaw gazu z Rosji do Polski, pomiędzy PGNiG a Gazpromem. One nie są łatwe, chociaż Gazprom ustępuje odbiorcom włoskim czy niemieckim, nadal nie ustąpił Polakom – mówił ekspert.

Trwają prace nad projektem Baltic Pipe

Tymczasem w środę Piotr Naimski udaje się do Danii, by rozmawiać o projekcie Baltic Pipe. Obecnie toczą się prace nad studium wykonalności połączenia, dodaje Wojciech Jakóbik.

- Baltic Pipe to połączenie z Danią, które jest elementem całego korytarza norweskiego. Ma on połączyć Polskę ze złożami, w których udziały posiada już PGNiG. Jest to zatem wielki projekt i wymaga kooperacji nie tylko Danii, ale także Norwegii z Danią. Przedsięwzięcie jest bardzo ambitne i Polacy muszą udowodnić, że będzie popyt na ten gaz. A to czy będzie to połączenie opłacalne, ma pokazać studium wykonalności, które przeprowadzają właśnie Gaz-System, czy polski operator gazociągu, i Energinet, czyli duński operator – wyjaśniał Wojciech Jakóbik.

PGNiG kupuje od rosyjskiego koncernu 10,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Umowa na dostawy gazu z Rosji, która została podpisana w 1996 roku, wygasa w 2022 r.

Błażej Prośniewski, awi