Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 18.06.2016

Terminal LNG w Świnoujściu: pierwsza komercyjna dostawa gazu i nowy patron

Od dziś terminal gazowy w Świnoujściu będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość zbiega się z pierwszą komercyjną dostawą surowca do terminalu LNG.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wskazywał podczas uroczystości przy bramie terminala, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową, że jego brat podejmował wiele przedsięwzięć, które miały poprawić bezpieczeństwo energetyczne i budowa gazoportu była jednym z nich.

Prezes PiS: budowa gazoportu LNG zmienia pozycję Polski

Decyzja dotycząca budowy gazoportu miała zasadnicze znaczenie z punktu widzenia gospodarczego i politycznego; realizacja przedsięwzięcia zmieniła sytuację Polski m.in. w aspekcie jej międzynarodowej pozycji - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Posłuchaj
00:31 Jarosław Kaczyński 18.06.2016 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że gazoport nosi imię Lecha Kaczyńskiego

 

Dodał, że zagadnieniem, któremu Lech Kaczyński poświęcił bardzo wiele uwagi i wiele wysiłków, było bezpieczeństwo energetyczne. - Gdy rozpoczynał swoją kadencję, to bezpieczeństwo było bardzo zagrożone, było słabe – wskazał.

Szef PiS mówił, że jego brat podejmował wiele różnego rodzaju przedsięwzięć politycznych i gospodarczych, które miały tę sytuację zmienić.

- Jednym z nich była decyzja o budowie gazoportu; decyzja z punktu widzenia gospodarczego i politycznego, bezpieczeństwa naszego kraju o zupełnie zasadniczym znaczeniu; decyzja, która miała zmienić i zmienia dzisiaj sytuację Polski, jeśli chodzi o bardzo ważny aspekt jej międzynarodowej pozycji, właśnie tej dotyczącej bezpieczeństwa – powiedział szef PiS.

Prezydent: gazoport inwestycją o charakterze przełomowym

Ta inwestycja ma charakter przełomowy, stoimy w miejscu, gdzie zrealizowała się wielka wizja - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego terminalowi LNG w Świnoujściu.


Posłuchaj
00:31 andrzej duda 18.06.2016 Prezydent Andrzej Duda: ten terminal wtapia się w europejski system dostaw gazu (IAR)

 

- Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem tu po to, aby przede wszystkim podziękować wizjonerowi; temu, kto natchnął polskich polityków nastawionych patriotycznie i rozumiejących potrzeby naszego kraju, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, by podziękować prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Duda podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy bramie terminala.

Jak dodał, to prezydent Kaczyński od początku swej prezydentury "jasno wykładał kwestie polskich interesów, które muszą być zrealizowane, aby Polska była państwem prawdziwie niezależnym, prawdziwie suwerennym, a w związku z tym w efekcie prawdziwie silnym". - Jednym z najważniejszych elementów tej wizji było bezpieczeństwo energetyczne - dodał.

- Jeśli chodzi o polską suwerenność gazową, pierwszym elementem tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce gazoportu, terminalu gazu skroplonego, który będzie można przyjmować w sposób swobodny i będzie to całkowicie polska, nasza decyzja, którego dostawcę wybierzemy, bo ich jest na świecie wielu - mówił Duda.

Premier o terminalu: inwestycja ważna dla suwerenności

Budowa terminala LNG w Świnoujściu to inwestycja gospodarcza, energetyczna, która pokazuje dbałość o suwerenność i bezpieczeństwo kraju - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.


Posłuchaj
00:31 beata szydło 18.06.2016 Premier Beata Szydło: prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zależało na suwerenności Polski (IAR)

 

- Polska jest państwem bezpiecznym, Polska jest państwem, które zaczyna się bardzo szybko rozwijać, przede wszystkim jest państwem w którym najważniejszym priorytetem rządu, priorytetem Prawa i Sprawiedliwości, jest przesłanie, o którym mówił śp. pan profesor prezydent Lecz Kaczyński, który mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, mówiąc o suwerenności Polski - mówił, myślał i troszczył się o bezpieczeństwo nasz wszystkich – powiedziała premier.

Jak mówiła, prezydent Kaczyński martwił się tym, by Polska mogła nie tylko rozwijać się, ale by była rzeczywiście państwem bezpiecznym i suwerennym.

Beata Szydło wskazała, że „budowa terminala to inwestycja gospodarcza, energetyczna, ale symbolicznie jest inwestycją mówiącą o naszej suwerenności i bezpieczeństwie”.

Możliwa rozbudowa terminalu w Świnoujściu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że realizacja inwestycji, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu to miara dojrzałości naszego państwa.


Posłuchaj
00:13 piotr naimski 18.06.2016 Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Piotr Naimski: uruchomienie gazoportu jest pierwszym krokiem na drodze do niezależności energetycznej

 

- Zrealizowanie tej inwestycji przy wszystkich kłopotach, problemach politycznych, nie ukrywajmy tego, przez ostatnie 8 lat, jest dowodem na to, że Polskie państwo dojrzewa, że jesteśmy w stanie zrealizować projekt, który tak naprawdę jest projektem realizowanym przez trzeci rząd. To jest miara dojrzałości naszego państwa i oby było tak dalej - powiedział.

Administracja nie wyklucza rozbudowy terminalu na gaz skroplony w Świnoujściu. Minister Naimski wyjaśniał, że odpowiednie miejsce jest gotowe, a decyzja w tej sprawie będzie zależeć od potrzeb Polski.

Piotr Naimski mówił, że priorytetem obecnej administracji jest połączenie ze złożami na szelfie norweskim. Ta inwestycja jest na etapie wstępnych uzgodnień. Zarówno na szczeblu głów państw i szefów rządów, jak i operatorów systemów przesyłowych.

Koncepcja budowy gazoportu została przedstawiona 22 maja 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Terminal LNG w Świnoujściu to jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej kraju i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu – podkreśla Gaz-System.

Pierwsza komercyjna dostawa gazu z Kataru

W piątek do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego. Surowiec dostarcza statek "Al-Nuaman", który już wcześniej uczestniczył w technologicznym rozruchu instalacji w Świnoujściu. Statek przywiózł ponad 200 tysięcy metrów skroplonego gazu. Po tak zwanej regazyfikacji, czyli zmianie z postaci płynnej na lotną, będzie to około 120 milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Rozładunek surowca potrwa około doby.

Rocznie terminal w Świnoujściu może przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. Koordynatorzy budowy, czyli przedstawiciele Gaz-Systemu zapewniają, że to właśnie dzięki determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego zapoczątkowano przygotowania do budowy gazoportu.

Według informacji Polskiego LNG, na świecie działa około 100 terminali do odbioru skroplonego gazu. Najwięcej jest ich w Japonii. W Europie funkcjonują 23 takie instalacje.

"Gazoport poprawia niezależność energetyczną Polski"

Wiceszef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Janusz Kowalski podkreśla, że gazoport poprawi niezależność energetyczną Polski. Według niego, kraj po raz pierwszy w historii otwiera się na gaz z innego kierunku niż wschodni. Janusz Kowalski mówi o pierwszym kroku do zbudowania w Polsce i w Europie środkowej konkurencyjnego rynku gazu.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Piotr Woźniak uważa jednak, że mimo uruchomienia terminala, Polska wciąż narażona jest na kryzysy gazowe podobne do tych z 2006 i 2009 roku. Jego zdaniem najwięcej zrobiono w sferze handlowej. Infrastruktura wciąż wymaga inwestycji.

Gazoport pozwoli na pokrycie 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz

Ekspert energetyczny, Tomasz Chmal przypomina, że gazoport pozwoli na pokrycie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Rokrocznie w kraju zużywa się około 15 miliardów metrów sześciennych gazu. Rozmówca przypomina, że PGNiG może sprowadzić surowiec z kierunku zachodniego, ale wciąż będzie to gaz rosyjski. Jego zdaniem, uruchomienie terminalu LNG daje prawdziwą alternatywę, ponieważ pozwala sprowadzać błękitne paliwo z każdego miejsca na świecie.

Ekspert dodaje, że kolejnym ważnym zadaniem będzie negocjacja nowego kontraktu gazowego z Rosją. Obecny wygasa z końcem 2022 roku, a jego zdaniem Polska nie może zostać bez kontraktu. Negocjacje ze wschodem, w opinii eksperta, ułatwi rozbudowa infrastruktury gazowej w kraju. Chodzi zarówno o sieci przesyłowe, jak i magazyny surowca.

IAR/PAP