Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 18.08.2016

Pozycja Gazpromu coraz słabsza. Za gaz będziemy płacić mniej?

Rosyjskie media jak i dane prezentowane przez sam Gazprom pokazują, że ten rok może być dla rosyjskiego potentata gazowego najsłabszy w historii.
Posłuchaj
  • O kondycji Gazpromu i cenach gazu mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapięcie.pl (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- To może być najsłabszy rok Gazpromu pod względem przychodów. Z danych pokazywanych obecnie przez koncern wynika, że sprzedaż, zwłaszcza do krajów Europy Zachodniej rośnie, ale ze względu na spadek cen surowca na światowych rynkach, wzrost obrotów nie pociąga za sobą wzrostu zysków. W związku z czym Gazprom walczy o swoją pozycję, utrzymanie udziałów na europejskim rynku - komentuje Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapięcie.pl.

Rośnie pozycja negocjacyjna Polski

Dzisiaj pozycja negocjacyjna Polski względem Gazpromu jest coraz silniejsza, dodaje ekspertka.

- Zdecydowanie widać budowanie pewnej narracji przez stronę polską, przez polski rząd. Mamy zrealizowane już dostawy gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu. Jednocześnie rozpoczęły się przygotowania do budowy gazociągu norweskiego. Oczywiście to jeszcze jest bardzo wstępna faza, ale jednak pokazuje, że nasze działania zmierzają w tym kierunku, żeby po 2020 roku zmniejszyć uzależnienie od dostaw gazu z kierunku wschodniego. Widać tutaj pełną determinację, więc rzeczywiście dużo się zmienia. A sytuacja na międzynarodowych rynkach, czyli ta większa konkurencyjność, zdecydowanie temu sprzyja – wyjaśnia Justyna Piszczatowska.

Konsumenci też mniej zapłacą za gaz?

Czy jest szansa, że za gaz zapłacimy mniej? Na razie na rachunkach tego jeszcze nie widać.

- Na razie na rachunkach konsumentów nie odbija się to, że PGNiG już teraz kupuje gaz taniej. Ponieważ ten kontrakt, który mamy z Gazpromem zawiera taką formułę cenową, która pozwala odzwierciedlać w bieżących cenach zakupu ten spadek cen, który realizuje się na świecie i w Europie. PGNiG mówi, że musi stosować rabaty w dostawach gazu dla przemysłu, co odbija się m.in. na jego wynikach finansowych. Czy obniżki odczuje statystyczny Kowalski? Pozostaje trzymać kciuki – mówi gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem ekspertki w sprawie gazociągu Nord Stream 2 piłka jest cały czas w grze. Gazprom będzie starał się wykorzystać "inne" narzędzia, które pozwolą doprowadzić tę inwestycję do końca, dodaje Justyna Piszczatowska.

Dominik Olędzki, awi