Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.06.2017

Piotr Naimski: pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do Polski to kamień milowy

Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii - oświadczył dr Piotr Naimski podczas konferencji pozarządowej organizacji "Atlantic Council" (Rada Atlantycka), jaka odbyła się w środę w Waszyngtonie.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, nazwał czwartkową, pierwszą w historii dostawę amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) do Polski "kamieniem milowym" w polskich wysiłkach zmierzających do zróżnicowania dostaw energii.

Jednocześnie w swym wystąpieniu Naimski wskazał, że Polska nadal "w prawie 100 procentach jest uzależniona od importu gazu naturalnego od Gazpromu".

Zdaniem Naimskiego, Polska w swoich wysiłkach zmierzających do uniezależnienia się od dostaw gazu naturalnego z Rosji, po zbudowaniu terminalu gazowego w Świnoujściu "znalazła się w punkcie zwrotnym, na krawędzi sukcesu".

Obok ministra Naimskiego, w konferencji Rady Atlantyckiej zatytułowanej "Bezpieczeństwo Energetyczne w Środkowej i Wschodniej Europie: Nowe Wyzwania i Możliwości" uczestniczył Piotr Woźniak - prezes spółki PGNiG największego polskiego przedsiębiorstwa poszukiwań, wydobycia i dystrybucji gazu naturalnego oraz ropy naftowej.

Przełomowe znaczenie pierwszej dostawy LNG

Przełomowe znaczenie pierwszej dostawy LNG, nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw regionu, podkreślali w środę także organizatorzy waszyngtońskiej konferencji na czele z przewodniczącym obrad Richardem Morningstarem, prezesem działającego w ramach Rady Atlantyckiej, Globalnego Ośrodka Energii (Global Energy Center), b. specjalnym pełnomocnikiem sekretarza stanu ds. energii w Eurazji.

- Z pewnością, minister Naimski i prezes Woźniak śpieszą się na samolot, aby być świadkami odbioru pierwszej dostawy amerykańskiego LNG - zażartował ambasador Richard Morningstar.

Pierwsza dostawa amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego dotarła do Polski na pokładzie gazowca "Clean Ocean", który w środę przycumował do redy portu w Świnoujściu. W czwartek, w pobliżu terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, odbędzie się oficjalne powitanie statku z udziałem premier Beaty Szydło.

Amerykańskie poparcie dyplomatyczne

David Koranyi, ekspert Globalnego Ośrodka Energii Rady Atlantyckiej, podczas konferencji podkreślił w środę, że pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do Polski "jest jednym z przykładów rozwoju infrastruktury energetycznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej".

- Postęp ten został osiągnięty głównie dzięki staraniom państw tego regionu, jednak transatlantyckie ogniwo miało kluczowe znaczenie. Amerykańskie poparcie dyplomatyczne ma istotne znaczenie także w dalszych zabiegach państw regionu zmierzających do zróżnicowania źródeł energii - wskazał David Koranyi.

Jednym z szeroko dyskutowanych podczas konferencji Rady Atlantyckiej zagadnień były rosyjskie plany rozbudowy gazociągu Nord Stream (Gazociągu Północnego) znane jako Nord Stream II.

Uczestnicy konferencji zgodzili się z Piotrem Naimskim, który argumentował, że plany rozbudowy gazociągu Nord Stream są decyzją polityczną wymierzoną w Ukrainę. "Nord Stream II jest projektem politycznym, a nie gospodarczym (...) Będzie narzędziem politycznym przeciw Ukrainie i jest sprzeczne z interesem Polski" - powiedział Naimski w środę.

PAP,a wi