Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 17.07.2017

Elektrownia atomowa w Polsce: niedługo decyzja, kiedy powstanie i jak będzie finansowana

Resort energii szykuje się do ogłoszenia decyzji o harmonogramie i sposobie finansowana budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej - pisze "Puls Biznesu".
Posłuchaj
  • Minister energii Krzysztof Tchórzewski: polska energetyka stoi przed ważnymi decyzjami (IAR)
  • Minister energii Krzysztof Tchórzewski: mimo istotnych inwestycji w efektywność energetyczną, zużycie energii w Polsce rośnie (IAR)
Czytaj także

Najbliższa decyzja należy do kierownictwa Ministerstwa Energii. Dopiero po nim kierunki dla elektrowni atomowej w Polsce ma omawiać rząd.

Rozmówca "Pulsu Biznesu" z resortu energii, który chce zachować anonimowość, mówi o koncepcji budowy trzech bloków i krajowym finansowaniu inwestycji. Gazeta pisze o kwocie 6 miliardów złotych za jeden blok. Finansowanie krajowe ma natomiast oznaczać zaangażowanie państwowych instytucji, czyli PZU, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także Polskiej Grupy Energetycznej, jako inwestora odpowiedzialnego za realizację projektu. Według rozmówcy "Pulsu Biznesu", plan zakłada ogłoszenie przetargu na wybór dostawcy technologii i wykonawcy. Porozumienie z Chinami nie oznacza jednak, że tamtejsze firmy będą preferowane.

"Nawet 3 elektrownie atomowe w Polsce w latach 2050 - 2060"

W perspektywie lat 2050 - 2060 w Polsce mogłoby powstać "do trzech elektrowni jądrowych", zapowiadał na początku czerwca minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapewnił, że on sam jest zwolennikiem takiej energetyki.

Podczas konferencji poświęconej przyszłości polskiej energetyki i określeniu miksu energetycznego Polski Tchórzewski powiedział, że " tygodnie", a nie "miesiące" dzielą nas od podjęcia zasadniczych decyzji o tym, co dalej z polską energetyką.

- Czas dyskusji - biorąc również pod uwagę decyzje, jakie zapadają w Komisji Europejskiej - się kończy - zaznaczył szef resortu energii.

Jak mówił, "osobiście" jest "zwolennikiem", by w perspektywie lat 2050 - 2060 w Polsce było "do trzech elektrowni jądrowych".

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Zaznaczył, że rozwijają się technologie, a taki rodzaj energii mógłby zapewnić nam bezpieczeństwo, co w Polsce - jak podkreślił - nie jest bez znaczenia. Tchórzewski dodał, że choć ostateczna decyzja o budowie siłowni jądrowej jeszcze nie zapadła, to prace przygotowawcze idą w "normalnym tempie".

Tchórzewski ocenił, że biorąc pod uwagę cykl budowy siłowni jądrowej, mamy już pokonane ponad 3,5 roku.
Zdaniem ministra, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, jak i konieczności unijnych wymogów zmniejszenia emisji, obecnie pytanie brzmi: "czy nam się wolno nie zdecydować" o budowie elektrowni atomowej.

"Budowę elektrowni jądrowej powinny popierać środowiska ekologiczne"

Szef resortu energii przekonywał, że budowę elektrowni jądrowej - ze względu na jej zeroemisyjność - powinny popierać środowiska ekologiczne. W jego opinii, w przeciwieństwie do siłowni jądrowych, źródła odnawialne - ze względu na swą niestabilność - wcale nie są nieemisyjne. Muszą je bowiem stabilizować bloki konwencjonalne, które emitują gazy cieplarniane.

Zdaniem Tchórzewskiego, jeśli weźmie się pod uwagę "zniszczone ekologicznie tereny, gdzie funkcjonuje energetyka odnawialna", czyli np. leżące pod wiatrakami martwe ptaki, fakt, iż w promieniu 4-5 km od wiatraka "nie ma myszy i chomików, które wynoszą się z tego terenu", świadczy o tym, że elektrownia jądrowa jest o "tysiąc procent czyściejsza".

Jak działa elektrownia atomowa? 

IAR/PAP, awi