Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 14.12.2017

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja w styczniu?

W styczniu należy spodziewać się decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego rząd jest o krok od powiedzenia "tak" atomowi.

Gazeta pisze, że w środę w resorcie energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej.

- Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia "tak" atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne - mówi cytowany w DGP Piotrowski.

Jak pisze dziennik, Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej.

Musimy brać pod uwagę założenia polityki klimatycznej UE

Eksperci podkreślają, że Polska powinna myśleć o elektrowni atomowej m.in. ze względu na założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, do przestrzegania których jesteśmy zobligowani. Utrzymywanie miksu energetycznego opartego na węglu będzie bowiem coraz mniej realne. Możliwe restrykcje, czyli dodatkowe opłaty za uprawnienia do emisji CO2, oraz ograniczone możliwości wspierania tego typu technologii węglowych powodują, że Polska właściwie nie ma wyjścia, jak postawić na inne źródła energii niż węgiel.

– Polska będzie musiała inwestować w nowe technologie, w dywersyfikację miksu energetycznego. Mamy też zobowiązania dotyczące OZE, to jest 15 proc. do 2020 roku, z czego na energię elektryczną przypada 19 proc. produkcji energii elektrycznej ogółem. Jednak nowy model rynku, opracowany przez Komisję Europejską, będzie nastawiony właśnie na rozwój OZE, ewentualnie na takie źródła energii konwencjonalnej, które najlepiej współpracują z OZE, a co z kolei nie sprzyja technologiom jądrowym – wyjaśniał Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl.

Projekt polityki energetycznej Polski do 2050 r. zakłada, że w połowie XXI wieku, ok. 15 proc. energii produkowanej w kraju będzie pochodziło z elektrowni jądrowych.

Ekspert: na węglu na Marsa nie polecimy

Na węglu na Marsa nie polecimy, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Jak podkreślał jednak ekspert, decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce powinna być przemyślana.

- Musimy mieć inne nowoczesne napędy energetyczne. Ważne jest, by zdefiniować politykę gospodarczą i na tej podstawie budować politykę energetyczną – podkreślał Andrzej Sikora.

Poparcie społeczne dla budowy elektrowni atomowej

Jak wynika z ostatniego badania na zlecenie Ministerstwa Energii wynika, że 59 proc. respondentów opowiada się za budową elektrowni jądrowej w Polsce.

Zdecydowane poparcie wyraża 25 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 4 proc. w stosunku do 2016 r. Przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych, w tym zdecydowanie przeciw 16 proc. 

Wyniki badania wskazują, że 65 proc. Polaków uważa budowę elektrowni za dobry sposób walki ze zmianami klimatu., a dla 67% respondentów realizacja tej inwestycji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na uwagę zasługuje to, że 42 proc. respondentów zgodziłoby się na zlokalizowanie elektrowni jądrowej w swojej okolicy.

NRG/PAP, awi