Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 04.06.2018

PGNiG chce inwestować w terminale gazowe w USA

PGNiG - polski monmopolista gazoy konbsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Stawia nie tylko na Baltic Pipe i gaz z Morza Północnego, krajowe wydobycie ale i na gaz LNG z USA. Po wybudowaniu terminala w Świnoujściu, chce inwestować w podobne terminale w USA.

- PGNiG prowadzi sondażowe rozmowy z amerykańskimi firmami ws. ewentualnych inwestycji w terminale gazu skroplonego w USA - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


Czytaj więcej
bALTIC PIPE FREE 1200.jpg
Baltic Pipe: budowa gazociągu ruszy na wiosnę 2020. Popłynie nim gaz ze złóż norweskich

─ PGNiG bada takie możliwości, wiemy, że zarząd spółki prowadzi sondażowe rozmowy z amerykańskimi firmami. To kwestia znalezienia odpowiedniego partnera. PGNiG rozważa takie opcje i to się mieści w strategii spółki: pozyskiwania kolejnych nowych źródeł gazu" - powiedział.

PGNiG: amerykańskie terminale, Baltic Pipe i koncesje na Morzu Północnym

Dodał, że PGNiG inwestuje w koncesje na szelfie norweskim Morza Północnego. W jego ocenie uzyskanie dostępu do źródła gazu w USA "mieści się doskonale w strategii dywersyfikacji".

O tym, że polskie firmy - lub firma - mogłyby zainwestować w budowę terminala gazu skroplonego w USA - Naimski po raz pierwszy poinformował w połowie maja podczas panelu poświęconego dostawom amerykańskiego LNG do Europy w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W terminale inwestuje też wiele niewielkich firm amerykańskich wydobywczych

Zauważył wtedy, że w USA produkcją gazu z łupków zajmują się średnie czy wręcz małe firmy.

"Każda z nich ma swój gaz i stara się ten gaz sprzedać, myślą też o tym, by mieć udziały w terminalach skraplających albo czasem budować swój własny, niewielkiej przepustowości terminal. To są przedsięwzięcia, których skala jest do zaakceptowania przez naszych ewentualnych inwestorów” - mówił.

Pełnomocnik podkreślił, że kiedy polska firma jest partnerem takich potęg, jak np. Exxon Mobil czy Conoco, to skala naszych inwestycji jest dla takich firm "niezauważalna".

Jeżeli zaś po amerykańskiej stronie byłaby firma, która swoją wielkością, skalą przedsięwzięcia byłaby porównywalna, to wtedy możemy mieć szanse na partnerską współpracę - tłumaczył.

PAP, jk, NRG