Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.10.2018

Morawiecki: chcemy zwiększać wydobycie surowców, w tym gazu, w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na Podkarpaciu, że Polska idzie w kierunku niezależności, suwerenności energetycznej. Dodał, że na nie będziemy potrzebowali gazu, który będzie nas uzależniał w jakikolwiek sposób od Gazpromu i od Rosji.
Posłuchaj
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na Podkarpaciu, że Polska idzie w kierunku niezależności, suwerenności energetycznej. Dodał, że na nie będziemy potrzebowali gazu, który będzie nas uzależniał w jakikolwiek sposób od Gazpromu i od Rosji. /IAR/.
  • PGNIG poinformowało, że wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat o 28 procent do 1,75 mld metrów sześciennych rocznie. /IAR/.
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie wydobycia gazu na Podkarpaciu. Szef rządu na konwencji regionalnej PiS w Jasionce podkreślił, że w ciągu pięciu lat wydobycie gazu zwiększy się o 28%, a zasobów wydobywalnych o 64%.?IAR/.

Szef rządu odwiedził pole wiertnicze w Kramarzówce, w okolicach której odkryto duże złoże gazu. Zasoby szacowane są na 12 miliardów metrów sześciennych.

Chcemy zwiększać wydobycie surowców, korzystać z zasobów, bo to tworzy dobrobyt, nowe miejsca pracy, więcej możliwości rozwoju - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił Morawiecki, dzięki skomplikowanym badaniom, w oparciu o trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne, na Podkarpaciu udaje się znajdować nowe zasoby gazu.

Zwiększenie wydobycia krajowych surowców zapisano w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

− To powoduje, że możemy wydobywać coraz więcej gazu, a coraz więcej gazu to coraz więcej suwerenności energetycznej (...) cieszę się, że odkryto tu zasoby, które szacuje się na ponad 10 mld m sześc. gazu łącznie, ale również z tego, że aż 127 gmin Podkarpacia korzysta z tego, że wydobywamy gaz" - mówił Morawiecki.

Podkarpacie: 36 kopalni ropy i gazu

Premier przebywa na należącym do PGNiG placu wiertniczym w okolicach Kramarzówki na Podkarpaciu. Spółka testuje tam wydobycie gazu oraz przygotowuje się do kolejnego odwiertu.

Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na Podkarpaciu to ważna gałąź tamtejszej gospodarki. Na terenie województwa zlokalizowanych jest 36 kopalni ropy i gazu i 4 podziemne magazyny gazu. 127 podkarpackich gmin czerpie zyski z opłat eksploatacyjnych. W 2017 r. wydobyto 1,37 mld m sześc. gazu, czyli 36 proc. krajowego wydobycia.

W Kramarzówce PGNiG wykonało pierwszy w Polsce odwiert horyzontalny w utworach miocenu niekonwencjonalnego. Po zabiegu szczelinowania przepływy gazu ustabilizowały się na poziomie 70 tys. m sześc. na dobę, czyli 25 mln m sześc. rocznie.

Potencjał gazowy Podkarpacia to ok. 150 mld m sześc. gazu

Wydobycie na Podkarpaciu od lat ma tendencję spadkową, ale ocenia się, że region ma potencjał, by nie tylko utrzymać, ale rozwijać produkcję gazu. Jak szacuje Instytut Nafty i Gazu, w utworach miocenu zapadliska przedkarpackiego pozostało do wydobycia jeszcze ok. 150 mld m sześc. gazu ziemnego.

PGNIG poinformowało, że wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat do 1,75 mld metrów sześciennych rocznie, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego regionu i kraju.

Jak mówił w niedzielę prezes PGNiG Piotr Woźniak, Kramarzówka to dowód na to, że podkarpacki gaz ma przed sobą dobrą przyszłość.

PGNiG chce wydobywać więcej gazu w Polsce

W 2016 roku PGNiG opracowało „Nową koncepcję poszukiwań gazu”, której realizacja pozwoli zwiększyć wydobycie węglowodorów w Polsce. Koncepcja ta zakłada ponowną analizę już posiadanych danych geologicznych i nowe badania sejsmiczne, intensyfikację wierceń poszukiwawczych, wiercenia w nieeksploatowanych formacjach geologicznych, wykorzystanie nowych technologii, rewitalizację już eksploatowanych złóż.

IAR, PAP, jk