Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 28.04.2021

Toruń podpisał ważną umowę ze spółkami energetycznymi: gwarantuje ogrzewanie mieszkań, ochronę środowiska

Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Gwarantuje rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej przy zachowaniu reżimów ochrony środowiska. Ma też zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.

- Toruń to miasto, w którym panuje klimat sprzyjający inwestowaniu. To miasto dynamiczne, stale rozwijające się, o silnym potencjale gospodarczym, z wysokiej jakości rynkiem pracy. Dzięki licznym inwestycjom, przedsięwzięciom gospodarczym i kontaktom międzynarodowym Toruń jest obecnie nowoczesnym i ważnym ośrodkiem, należącym do najszybciej rozwijających się polskich miast. Dlatego cieszy mnie fakt, że spółki PGE podpisują dziś z nami list intencyjny – wskazał w środę prezydent Torunia Michał Zaleski.


W jego ocenie prężnie działające firmy postrzegają miasto, którego jest włodarzem, jako solidnego partnera.

- Współpraca i wzajemne wsparcie w zakresie promocji gospodarczej i działań na rzecz rozwoju aktywności inwestorów z całą pewnością przyniosą wiele korzyści dla sygnatariuszy listu - dodał Zaleski.


wiatraki oze 1200.jpg
"Zielony Ład powinien być sprawiedliwy i oparty na solidarności". PGE na łamach zagranicznej prasy

Umowa gwarantuje rozwój systemu ciepłowniczego miasta, jego transformację energetyczną

List zakłada podjęcie współpracy i stworzenie środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji, a także dążenie do rozwoju gospodarczego poprzez kształtowanie ładu przestrzennego w sposób zapewniający zachowanie zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych i towarzyszącego mu rozwoju systemu ciepłowniczego Torunia.


- PGE Polska Grupa Energetyczna jest liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce. Stawiamy na nisko i zeroemisyjne źródła energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne, zmiany regulacyjne oraz rynkowe. Podpisanie listu intencyjnego o współpracy umacnia wspólne dążenie do wzrostu potencjału gospodarczego Torunia i rozwoju naszej grupy energetycznej. Deklarujemy wsparcie dla Miasta w promocji i wspólnych działaniach mających na celu wzmocnienie nowoczesnej gospodarki, aktywności inwestorów, jak również stwarzanie korzystnych warunków do zagospodarowywania nieruchomości należących do Gminy i Grupy PGE – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


elektrownia Opole.jpg
Krajowy Planu Odbudowy. PGE zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł



Prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak podkreślił wagę, jaką jego firma przywiązuje do dbałości o lokalne społeczności.



- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego o współpracy jest tego dowodem. Rozwój rynku ciepła wpłynie korzystanie na mieszkańców Torunia oraz na jakość powietrza w mieście – mówił Kołodziejak

W Toruniu działa nowoczesna elektrociepłownia gazowa PGE Toruń.

- Infrastruktura ciepłownicza toruńskiej elektrociepłowni jest regularnie modernizowana i rozwijana. Sieć ciepłownicza w Toruniu to 265 km ciepłociągów. Kolejne budynki korzystają z ciepła sieciowego, co wpływa na sukcesywną likwidację dymiących kominów i wpływa na poprawę jakości powietrza w mieście. W ciągu ostatnich 5 lat PGE Toruń przyłączyła do sieci ciepłowniczej aż 435 budynków, których łączna moc cieplna wyniosła blisko 60 MWt - podkreśliła w komunikacie prasowym przesłanym mediom rzecznik prasowa PGE Energia Ciepła Agnieszka Dietrich.

PAP, jk