Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 09.01.2014

Przedsiębiorczość akademicka firmy

Niż demograficzny, kłopoty finansowe, wysokie bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych – wszystko to skłaniało szkoły wyższe do zacieśniania współpracy z przedsiębiorcami.
Przedsiębiorczość akademicka firmyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Przedsiębiorczość akademicka firmy

Widać efekty -  bezrobocie, zwłaszcza wśród absolwentów uczelni technicznych, spada. Korzyść jest zatem obopólna - uczelnie zyskują finansowanie, a właściciele firm kształcą swoich przyszłych pracowników. Firmy zacieśniają współpracę chętniej, gdyż pieniądze na staże czy szkolenia pochodzą z Unii Europejskiej.
Przykłady można mnożyć, jak choćby w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Jeden z projektów „Informatyk, wszechstronny specjalista” stawia na nowe technologie - zaznacza prof. Adam Wierzbicki.
Przykładem są staże badawcze,  uczelnia współpracuje z czterema firmami, które inwestują w rozwój nowych technologii.
Magdalena Biękorz - reprezentująca jedną z międzynarodowych firm produkującą szkło i materiały budowlane - tłumaczy, że przedsiębiorstwo nawiązało już współpracę z pięcioma uczelniami technicznymi w Polsce.
Korzyści płynące z takiej współpracy dla firmy  są bardzo duże.
Firmy zainteresowane są również współpracą z uczelniami artystycznymi, zwłaszcza jeśli  te wdrażają innowacyjne rozwiązania.
ASP  w Krakowie otrzymała 2,5 mln złotych z funduszy unijnych na program „Sztuka przedsiębiorcza”. Najważniejsze było w nim m.in. stworzenie akademickiego biura karier i oczywiście realizacja staży, których było aż 200 - mówi koordynatorka  Barbara Siorek.
Te opinie potwierdza Paweł Frejs z agencji reklamowej, która ściśle współpracuje z krakowską ASP.
Zastrzyk świeżej energii, ale przede wszystkim realne korzyści finansowe dla przedsiębiorców - zapowiada wicepremier i minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska. Współpraca z uczelniami będzie się po prostu opłacać i to dosłownie.
W latach 2014-2020 pieniądze unijne będą mogły pozyskać w pierwszej kolejności  te firmy, które swoją przyszłość zwiążą właśnie z uczelniami
Przygotowała Ewa Chyra