Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 06.04.2014

Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

OC i AC to dwa ubezpieczenia dotyczące samochodu, ale diametralnie się od siebie różniące.
Posłuchaj
  • Co to jest ubezpieczenie OC i AC, jak działają obie umowy ubezpieczenia i czym się różnią, wyjaśnia Marcin Tarczyński z PIU./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

OC

Ubezpieczenie OC - czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. O co w nim chodzi? Jeżeli dojdzie do wypadku, osoba, która go spowodowała i posiadająca OC, nie musi płacić poszkodowanemu odszkodowania. Zostanie ono pokryte ze składek. To ubezpieczenie obowiązkowe, a więc za nieposiadanie OC grozi kara – może to być kilka tysięcy złotych. To jednak nic z innymi konsekwencjami, które grożą nieubezpieczonemu. – W momencie kiedy jedziemy nieubezpieczonym samochodem i spowodujemy wypadek, to za koszty takiej szkody ponosimy opłatę z własnej kieszeni i można sobie wyobrazić, że średnia szkoda z OC w Polsce to jest mniej więcej 6 tysięcy złotych i to są pieniądze, które jesteśmy sobie w stanie wyobrazić fizycznie. Natomiast co najmniej raz w roku w Polsce zdarza się szkoda, której koszty przekraczają 500, 600, nierzadko 700 tysięcy złotych – przestrzega Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. To najczęściej wypadki z udziałem osób poważnie rannych lub z ofiarami śmiertelnymi.

Bezpośrednia likwidacja szkód

W przypadku OC, poszkodowany dzwoni do ubezpieczyciela kierowcy, który spowodował szkodę. Rozmawia więc z firmą, której nie zna, z którą nie ma żadnej umowy. Może to być niewygodne. Dlatego na rynku pojawiło się rozwiązanie noszące nazwę bezpośredniej likwidacji szkód.

– W momencie kiedy mamy bezpośrednią likwidację szkód, i zarówno sprawca, jak i poszkodowany w wypadku mają ubezpieczenie OC przewidujące taki system, to wówczas poszkodowany może zadzwonić do swojego ubezpieczyciela OC i już on wypłaci mu należne odszkodowanie a potem rozliczy się bez jego udziału z ubezpieczycielem sprawcy szkody – wyjaśnia Marcin Tarczyński z PIU.

AC

AC czyli Auto Casco też dotyczy wypadków powstałych z winy ubezpieczonego. Z tą różnicą, że to ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie.

– Na przykład jechaliśmy nieostrożnie, uszkodziliśmy własny samochód, obtarliśmy o jakiś słupek i trzeba samochód polakierować. Wówczas ubezpieczenie Auto Casco gwarantuje nam, że mamy środki, mamy możliwości bez dokładania do tego dodatkowych pieniędzy naprawienia nasz samochód – tłumaczy ekspert PIU, Marcin Tarczyński.

Ceny

Ceny OC w najbliższych latach mogą wzrosnąć. To między innymi dlatego, że ubezpieczenia te są niedochodowe dla ubezpieczycieli. Ale ważną informacją dla kierowców jest to, że w przypadku takich wzrostów cen najczęściej tracą kierowcy jeżdżący nieodpowiedzialnie. Inaczej mówiąc, to kierowcy powodujący najwięcej wypadków najbardziej odczują podwyżki.

Kamil Piechowski