Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 22.05.2017

Decyzja środowiskowa

Pojęcie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest związane z ustawą z 3 października 2008 roku "O udostępnianiu informacji o  środowisku i  jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko".
Wideo
  • Czym jest decyzja środowiskowa, co jej wydanie oznacza w procesie inwestycyjnym, wyjaśnia Anna Żyła, Główny Ekolog w Banku Ochrony Środowiska S.A. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Czym jest decyzja środowiskowa, co jej wydanie oznacza w procesie inwestycyjnym, wyjaśnia Anna Żyła, główny ekolog w Banku Ochrony Środowiska S.A. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

− Jak nazwa wskazuje, decyzja taka określa warunki, w myśl których przedsięwzięcie powinno być realizowane, aby przebiegało to zgodnie z prawem i aby potem, mogło być ono bezpiecznie eksploatowane, wyjaśnia Anna Żyła, główny ekolog w Banku Ochrony Środowiska S.A.

We wspomnianej regulacji ustawowej określone są dwa rodzaje inwestycji, dla których ten dokument jest konieczny obligatoryjnie lub jest konieczny, jeśli organ wydający decyzję sobie tego zażyczy. Chodzi o inwestycje zawsze znacząco oddziałujące na środowisko lub mogące potencjalnie oddziaływać. Lista tych przedsięwzięć jest bardzo ściśle określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z listopada 2010 roku. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczna dla inwestycji, dla których następnie będzie wydawane pozwolenie na budowę lub warunki o zabudowie i zagospodarowaniu terenu.

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach poprzedza zatem moment otrzymania zezwolenia na budowę. Dla uzyskania decyzji środowiskowej konieczne jest z kolei wcześniejsze wykonanie oceny oddziaływania na środowisko, czyli stworzenie raportu mówiącego o wpływie decyzji na sąsiadujące z przyszłą inwestycją otoczenie: ludzi, florę i faunę. Wymagane jest też przeprowadzenie konsultacji społecznych. Wtedy istnieje podstawa, aby złożyć wniosek do właściwego organu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Tym organem, co do zasady, jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Bywają jednak specyficzne inwestycje kiedy wniosek musi być złożony do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub starosty. Te przypadki są też ściśle zdefiniowane w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Katalog przedsięwzięć, dla których należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jest obszerny. Warto jednak przytoczyć kilka przykładów. Te sytuacje, które obligatoryjnie wymagają otrzymania decyzji, to między innymi budowa instalacji przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Podobnie jest z budową dróg, tras kolejowych, elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 100 MGW, oczyszczalni czy instalowania linii kablowych-przesyłowych energii elektrycznej.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach nie są wymagane w przypadku budowy domu jednorodzinnego, a nawet wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Mogą jednak zdarzyć się wyjątki, wynikające z bardzo specyficznych potrzeb, jak chociażby bardzo głębokie szczelinowanie fundamentów budowli, i wtedy może okazać się, że taka decyzja jest konieczna.

Dariusz Kwiatkowski