Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.08.2019

O Nowej to Hucie piosenka, czyli 70 lat legendy socjalizmu

- Budowa kombinatu i nowego miasta wpisywała się w sowiecki plan industrializacji całego bloku wschodniego. W założeniach Stalina dymiące kominy huty miały być dowodem rozwoju gospodarczego regionu i uzyskiwanej przewagi nad krajami kapitalistycznymi – mówiła w Dwójce historyk Karolina Żłobecka.
Nowa Huta. Początek miastaNowa Huta. Początek miastaNAC/domena publiczna
Posłuchaj
  • 70 lat Nowej Huty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czytaj także

Gośćmi audycji byli Karolina Żłobecka i Maciej Miezian z Muzeum Historii Nowej Huty, z którymi rozmawialiśmy o losach powstałego 70 lat temu wzorcowego socjalistycznego miasta. Nowa Huta, założona dla pracowników pobliskiego kombinatu, została zasiedlona przez tysiące osób z całej Polski. Wielka historia (walka o budowę kościoła, bomba podłożona pod pomnik Lenina, strajki) przeplata się tu z codziennym życiem, które stało się szczególnie dojmujące po 1989 roku, gdy dokonano restrukturyzacji kombinatu i Nowa Huta zyskała sobie miano niebezpiecznej dzielnicy Krakowa.

- Nowa Huta miała pierwotnie powstać w zupełnie innym miejscu, w okolicach Gliwic, ale nie mogłaby się wówczas rozbudowywać. Za Krakowem przemawiała obecność Akademii Górniczo-Hutniczej i między innymi dlatego spośród dwudziestu propozycji wybrano tę właśnie lokalizację kombinatu i nowego miasta - przekonywał historyk Maciej Miezian.

Czy prawdą jest, że na terenach, na których powstała Nowa Huta znajdowały się połacie nieurodzajnej ziemi? Jakie odszkodowania dostali rdzenni mieszkańcy tych terenów? Ilu ludzi wysiedlono? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Karolina Żłobecka i Maciej Miezian (Muzeum Historii Nowej Huty)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 17.30

mko