Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 18.05.2015

Do 15 czerwca ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty

Wydłużenie terminu wynika z istotnych zmian w warunkach ubiegania się o wsparcie, a także z racji wprowadzenia nowych rodzajów dopłat.
Do 15 czerwca ARiMR przyjmuje wnioski o dopłatyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Andrzej Gross, prezes ARiMR oraz rolnicy o warunkach składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2015 rok/ Program 1 PR/ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA


W tym roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2015 rok można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 czerwca, czyli dłużej niż w poprzednich latach.

Jak wyjaśnia Andrzej Gross, prezes ARiMR, gospodarze, którzy spóźnią się ze złożeniem wniosków do 15 czerwca, nie znajdą się jeszcze na całkiem straconej pozycji, ale poniosą straty. - Kto nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1 procent za każdy roboczy dzień zwłoki, jak to było w poprzednich latach. Wszelkie zmiany czy uzupełnienia do wniosku, złożone po 10 lipca, nie będą uwzględniane.

Marek Kowieski, rolnik z powiatu siedleckiego, podkreśla, że nigdy nie czeka na ostatnie dni naboru. – Staram się zawsze złożyć wniosek na początku naboru, bo wówczas szybciej otrzymuję pieniądze. To się sprawdza, bo już drugi rok z kolei złożyłem wniosek trzeciego dnia naboru i już w grudniu otrzymałem pieniądze.

Wypełnianie wniosków może być trudniejsze?
Zdaniem Janusza Lacha, rolnika z miejscowości Purzec w gminie Siedlce na Mazowszu, wprowadzone zmiany mogą być przyczyną trudności przy wypełnianiu wniosków. – W tym naborze jest dużo zmian, a detale będą wychodziły w trakcie wypełniania. Będzie pewnie trudniej niż w poprzednich latach. Wszystko też zależy od złożoności gospodarstwa.

Pomoc dla rolników
Już w ubiegłym roku pracownicy ARiMR rozpoczęli w całym kraju cykl szkoleń, dotyczących prawidłowego przygotowania wniosku o przyznanie płatności obszarowych za rok 2015. Pomoc w wypełnianiu wniosków zapewniają też doradcy rolniczy na mocy porozumienia podpisanego przez ARiMR z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Agencja zorganizowała w każdym biurze powiatowym specjalne stanowiska pracy, wyposażone w sprzęt informatyczny, aby rolnicy mogli pójść do biura powiatowego i tam skorzystać z doradców Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy są gotowi, aby pomagać zainteresowanym rolnikom w prawidłowym wypełnianiu wniosków.

Katarzyna Dmowska z Krynicy, w powiecie siedleckim, wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo produkujące mleko. Przy wypełnianiu wnioski korzysta z pomocy pracowników siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Od samego początku eksperci nam pomagają, żeby wniosek został przyjęty bez żadnej poprawki.

Sposób składania wniosków
Wnioski można składać osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także wysyłać je pocztą. Możliwe jest też skorzystanie ze specjalnej internetowej aplikacji o nazwie e-wniosek. Jest ona zamieszczona na portalu internetowym ARiMR razem ze wszystkimi instrukcjami jak wypełniać wniosek krok po kroku. Aby skorzystać z tej, bardzo wygodnej i coraz bardziej popularnej, formy ubiegania się o płatności, wystarczy posiadać login i kod dostępu do tej aplikacji. Kto ich nie posiada, powinien zgłosić się do kierownika najbliższego biura powiatowego ARiMR, aby otrzymać te dane.

Dotychczas wnioski złożyło ok. 760 tysięcy właścicieli gospodarstw, czyli połowa uprawnionych do otrzymania dopłat. ARiMR apeluje, aby rolnicy nie zwlekali ze składaniem wypełnionych formularzy, zapewniając sobie tym samym możliwość ewentualnego uzupełnienia lup poprawienia przedstawionych danych przed upływem wyznaczonego terminu.

***

Przygotował: Dariusz Kwiatkowski

Gość: Andrzej Gross, prezes ARiMR oraz rolnicy z woj. siedleckiego

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 12.55

ut