Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Walterska 07.06.2018

ARiMR: 900 tys. zł na modernizację gospodarstwa związanego z produkcją zwierzęcą

Od 28 czerwca do 27 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy finansowej przy modernizacji gospodarstw. Dotyczy ona tak zwanego obszaru ABC czyli związanego z produkcją zwierzęcą.

Dofinansowanie otrzymają hodowcy: trzody chlewnej, bydła ras mięsnych i bydła mlecznego.  Wsparcie wyniesie 900 tysięcy złotych dla gospodarstwa hodującego prosięta, 500 tysięcy dla gospodarstwa wyspecjalizowanego w hodowli bydła ras mięsnych i tyle samo dla produkującego mleko.

Zdaniem Tomasza Nowakowskiego, wiceprezesa Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to liczące się kwoty, które pozwalają na realizację dużej części planowanej inwestycji.

Na co mogą być wykorzystane środki finansowe? 

Środki finansowe mogą być wykorzystane przy budowie, modernizacji i wyposażaniu budynków inwentarskich. Można je również przeznaczyć na adaptację różnego rodzaju budynków i przekształcenie ich właśnie w służące do produkcji zwierzęcej. Możliwe jest też dofinansowanie budowy magazynów paszowych. Jednym z warunków przystąpienia do programu „Modernizacja gospodarstw obszaru ABC”, jest zachowanie zasady konkurencyjności.

W tym przypadku chodzi o to, że przy poszukiwaniu firm mających wykonać inwestycje o wartości powyżej 30 tysięcy euro, należy upublicznić ofertę na portalu ogłoszeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O pomoc mogą ubiegać się właściciele gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 300 hektarów. Takie gospodarstwa muszą też mieścić się w wyznaczonych granicach wielkości ekonomicznej.

I tak w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt (obszar A) wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro. Natomiast jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego (obszar B) czy bydła mięsnego (obszar C) wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro.

Jakie są wyjątki?  

Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji, wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników osiągnie wartość co najmniej 10 tys. euro.

Kryterium uzyskania wsparcia związane  jest  z przyznawaniem  punktów, których liczba zdecyduje o pozycji potencjalnego beneficjenta  na liście rankingowej. Wnioski  należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR, odpowiadających terytorialnie lokalizacji gospodarstwa. Można je również przesłać  za  pośrednictwem poczty jako przesyłki rejestrowane.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw