Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Walterska 10.07.2018

Kredyty "suszowe" już dostępne. ARiMR dopłaci rolnikom do oprocentowania

Rolnicy, którzy ponieśli straty w następstwie suszy mogą ubiegać się o kredyty obrotowe, określane mianem suszowych. Pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank. 
Wideo
  • 20180710 arimr gospodarka darek.mp4
Posłuchaj
  • Na temat korzyści z tzw. kredytów suszowych z Bożeną Polak, p. o. dyrektora departamentu wsparcia krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozmawiał Dariusz Kwiatkowski/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

- Dzięki temu rolnik płaci niższe oprocentowanie niż w przypadku zaciągnięcia kredytu komercyjnego - wyjaśnia Bożena Polak, pełniąca obowiązki dyrektora departamentu wsparcia krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kwota kredytu jaki może zaciągnąć rolnik wynosi 5 mln złotych na jedno gospodarstwo oraz 8 mln złotych w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej. Niezbędnym załącznikiem wymaganym przy składaniu wniosku o kredyt jest protokół oszacowania szkód przygotowany przez komisję, którą powołał wojewoda właściwy, ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód.

Kredyty klęskowe mogą być udzielane przez banki w terminie 12 miesięcy od daty sporządzenia protokołu dotyczącego oszacowania strat. Jeżeli wysokość poniesionej szkody w uprawach lub rolnych i zwierzętach gospodarskich wynosi 30% lub poniżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej, to wtedy dopłaty są stosowane na zasadach pomocy  "de minimis" w rolnictwie.

Kredytobiorca powinien udać się do banku, gdzie składa wniosek o udzielenie kredytu, pobrany ze strony ARiMR. Taki wniosek jest również dostępny w banku udzielającym tego rodzaju wsparcia. Wniosek rozpatruje bank i podejmuje decyzję o udzieleniu wsparcia. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zawierana jest umowa z rolnikiem.

Okres zawarcia umowy o kredyt klęskowy zależy od banku, dlatego czas spłaty kredytu trzeba z nim uzgodnić. Dopuszczalne jest zastosowanie okresu karencji przy spłacie kredytu. Jednak dopłaty ARiMR do oprocentowania mogą być stosowane maksymalnie przez 4 lata, licząc od daty wystąpienia szkody.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieszcza na swojej stronie formularze niezbędnych dokumentów oraz przedstawia zasady udzielania kredytów klęskowych.

Na liście banków, z którymi  Agencja współpracuje przy udzielaniu takich kredytów znajdują się:  Bank Pekao, SGB Bank,  Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK, Bank Polskiej Spółdzielczości i Krakowski Bank Spółdzielczy.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

NRG, Dariusz Kwiatkowski, kw