Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 25.09.2015

Jak korzystnie powiększyć gospodarstwo rodzinne?

Agencja Nieruchomości Rolnych ma uprawnienia, za pomocą których działając w imieniu państwa, sprawuje dyskretną kontrolę nad rynkiem nieruchomości rolnych, a w razie potrzeby może interweniować poprzez prawo państwowego pierwokupu.
Posłuchaj
  • Najlepszą forma sprzedaży, którą ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego dopuszcza, jest sprzedaż gruntów w drodze przetargów ofert pisemnych – wyjaśnia gość Jedynki Leszek Świętochowski, prezes ANR. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Przede wszystkim jednak ANR realizuje zadania wynikające z polityki państwa w zakresie tworzenia oraz poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych i obrotu nieruchomościami oraz innymi składnikami majątku Skarbu Państwa użytkowanego na cele rolne.

Sprzedaż gruntów w drodze przetargów

Agencja Nieruchomości Rolnych organizuje ostatnio coraz więcej przetargów ofertowych pisemnych. Z czego to wynika?

– Sprzedajemy grunty z Zasobu w ramach ustawowego pierwszeństwa na rzecz dzierżawców, i to jest największa liczba gruntów sprzedawanych. Natomiast druga forma to jest sprzedaż w przetargach ograniczonych, na rzecz powiększania gospodarstw rodzinnych. Przetargi ograniczone dzielimy na przetargi licytacyjne i przetargi ofert pisemnych. I w ostatnim okresie, ze względu na uspołecznienie procesu sprzedaży, na dynamiczny wzrost cen, kupowanie ziemi nie do końca w celu powiększania gospodarstwa – żeby maksymalnie uszczelnić system rozdysponowywania gruntów doszliśmy do wniosku z organizacjami rolniczymi, z izbami rolniczymi – że najlepszą forma sprzedaży, którą ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego dopuszcza, będzie sprzedaż gruntów w drodze przetargów ofert pisemnych – wyjaśnia gość Jedynki Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Agencja ma wypracowane kryteria, zaopiniowane pozytywnie przez Krajową Radę Izb Rolniczych, jak również dyrektorzy oddziałów mają możliwość doprecyzowania ich w obrębie danego województwa.

Kto może brać udział w przetargach?

Przetargi ofert pisemnych są skierowane tylko i wyłącznie do rolników indywidualnych, powiększających swoje gospodarstwa rodzinne.

– Żeby wziąć udział w takim przetargu trzeba być mieszkańcem zameldowanym na terenie gminy gdzie jest sprzedawana dana nieruchomość, lub w gminie graniczącej, osobiście prowadzić gospodarstwo rolne przez okres co najmniej 5 lat, i trzeba posiadać kwalifikacje rolnicze – wylicza prezes ANR.

Kryteria przetargów ofert pisemnych

Tego rodzaju przetargi były prowadzone od roku 2013 i doświadczenia, które zostały zgromadzone w tym czasie spowodowały, że w roku bieżącym, w miesiącach letnich nastąpiło ujednolicenie wszystkich tych wszystkich doświadczeń i powstały jednolite kryteria dla całego kraju.

– Jednym z podstawowych kryteriów jest powierzchnia gospodarstwa rolnika, odległość miejsca ośrodka gospodarczego do sprzedawanej nieruchomości. Następnie jest to powierzchnia gruntów nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu, łącznie z działką która będzie nabywana w danym przetargu. Kolejnym kryterium jest cena oferowana za daną nieruchomość, jak również intensywność produkcji zwierzęcej, ubezpieczenie w KRUS oraz kryteria, które według ARiMR określają definicję Młodego Rolnika – podkreśla prezes Świętochowski.

W jaki sposób odbywa się przetarg?

Najpierw oddział terenowy informuje Zarząd Wojewódzkiej Izby Rolniczej, że jest przygotowywana dana nieruchomość do sprzedaży w drodze przetargu ograniczonego, licytacyjnego, bądź ofert pisemnych.

– I wtedy Izba składa wniosek, jakiej wielkości mają być te działki, żeby powierzchnia była dostosowana do potrzeb rolników, i w jakiej formie. Wtedy dopiero dyrektor oddziału przygotowuje daną nieruchomość do sprzedaży. Jest ogłoszony wykaz, i wówczas rolnicy składają oferty, które zawierają wszystkie niezbędne dokumenty do oceny wiarygodności tego rolnika – do notariusza. Komisja otwiera publicznie te oferty i następuje ocena tych ofert. Cena jest jednym z elementów oceny i nie może stanowić więcej niż 10 proc., gdy suma wszystkich kryteriów wynosi 100 proc. –wyjaśnia gość Jedynki Leszek Świętochowski, prezes ANR.

Elżbieta Szczerbak, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.