Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 24.04.2015

Teatr publiczny. Starcie wyżów demograficznych

– Z przyczyn naturalnych dla ludzi urodzonych po 1984 r. nie ma już miejsca w teatrze publicznym – mówił aktor Piotr Głowacki, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich.
Teatr jest sztuką wspólnoty, nie istnieje tam, gdzie nie ma przynajmniej dwojga ludzi, podkreślał Piotr Głowacki w ubiegłym roku w Dwójce, gdy obejmował stanowisko wiceprezesa ZASP"Teatr jest sztuką wspólnoty, nie istnieje tam, gdzie nie ma przynajmniej dwojga ludzi", podkreślał Piotr Głowacki w ubiegłym roku w Dwójce, gdy obejmował stanowisko wiceprezesa ZASPJacek Konecki/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Piotr Głowacki o roli i funkcjonowaniu teatru publicznego w Polsce (250 lat teatru publicznego/Dwójka)
Czytaj także

Zdaniem gościa Dwójki teatralny rynek pracy jest dziś opanowany przez dwa wyże demograficzne. Ten z początku lat 80. dołączył do wyżu z lat 50., pokolenia 60-latków, którzy m.in. dzięki rozwojowi medycyny są wciąż bardzo aktywni. Zastrzegł, że nie ma w tym niczego złego, ale wyraźnie wpływa to na strukturę zatrudnienia oraz stosunek młodego pokolenia do teatru publicznego.

– Młodzi ludzie mają jednak nie tyle wątpliwości co do słuszności idei tego teatru, ile dotyczące sposobu prowadzenia tej wspólnoty, jaką on jest – powiedział. Czy dlatego właśnie został działaczem Związku Artystów Scen Polskich? Sam Piotr Głowacki opowiadał, że tym, co zdecydowało o jego wiceprezesurze, była dość skomplikowana ścieżka edukacji.

***

Tytuł audycji: 250 lat teatru publicznego w Polsce

Prowadzenie: Maciej Nowak

Gość: Piotr Głowacki (aktor, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich)

Data emisji: 24.04.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/jp