Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 01.08.2019

Dlaczego Powstanie Warszawskie było wydarzeniem epokowym?

"Powstanie Warszawskie było wydarzeniem wielkim, zarówno w swoim heroizmie, jak i tragizmie. Był to okres, kiedy nad Polską przetaczały się często zawieruchy wojenne i dziejowe klęski, ale równocześnie czas bohaterskich zrywów Narodu, który nigdy nie pogodził się z utratą swej niepodległości" – napisał w liście na 50. rocznicę Powstania Warszawskiego papież Jan Paweł II.
Posłuchaj
  • Jaki wpływ na losy Europy miało Powstanie Warszawskie? (Klub Trójki)
Czytaj także
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

– W moim przekonaniu, Powstanie Warszawskie zadecydowało o wszystkim, co później stało się w Europie. Jestem absolutnie przekonany, że trwający 63 dni zryw pokrzyżował skonstruowane wcześniej na Kremlu plany podboju Europy, a przynajmniej Niemiec. Stalin zatrzymał marsz na zachód i gdyby nie było Powstania, Sowietom udałoby się zająć całe Niemcy, z wszystkimi tego konsekwencjami: nie byłoby w Europie RFN, nie wiadomo, czy istniałaby tam w ogóle demokratyczna republika Niemiec. Werner von Braun konstruowałby rakiety dla Stalina, a cały potencjał militarny III Rzeszy znalazłby się w rękach Moskwy. To, że Powstanie Warszawskie wybuchło, Sowietom nie udało się zrealizować tego planu, ma ogromne konsekwencje – mówi prof. Romuald Szeremietiew.

– Wystarczy się rozejrzeć, żeby zobaczyć, że Warszawa, ale nie tylko samo miasto, żyje tym Powstaniem, ale nie w kontekście, który czasem próbuje się wyśmiewać, że "Warszawa świętuje zwycięstwo". Tak wcale nie jest – stwierdza historyk dr Mariusz Olczak. – Widzę to wydarzenie w pewnej ciągłości naszego genu narodowego. Jest to kolejne w naszej historii potwierdzenie, że w tym miejscu Europy, między dwoma silnymi ustrojami, państwami, niepodległości nie zdobywa się bez ofiary krwi. Może to zbyt mocne powiedzenie, ale jeżeli spojrzymy na nasze poszczególne zrywy narodowe, to tak naprawdę to wygląda – dodaje.

Jaki wpływ na decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego miały konspiracyjne warunki pracy sztabu AK? Dlaczego nie doszło do powszechnego powstania na terenie całego kraju? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: prof. Romuald Szeremietiew (polityk, publicysta i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk wojskowych, nauczyciel akademicki, m.in. profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej), dr Mariusz Olczak (historyk, archiwista, kierownik Oddziału V Archiwów Społecznych Archiwum Akt Nowych w Warszawie)
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 21.11

ml