Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 27.07.2020

Dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie

Jak czytamy w raporcie OSW zatytułowanym "Zagrożone dziedzictwo: polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi": "do początku lat dziewięćdziesiątych dziedzictwo artystyczne dawnych ziem wschodnich było bardzo słabo znane nawet wśród specjalistów i niemal nie istniało w obiegu społecznym". Jak jest dzisiaj? Zapytaliśmy o to autora publikacji Wojciecha Konończuka oraz dr Michała Laszczkowskiego z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Posłuchaj
49:22 2020_07_27 21_09_27_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polska kultura za granicami Białorusi i Ukrainy (Klub Trójki)

Jak podkreśla dr Wojciech Konończuk, definicja dziedzictwa polskiego na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy nadal pozostaje płynna, co oczywiście nie wyklucza faktu, że takowa istnieje. 


Lwów 1200.jpg
"Polska historia sztuki jest niepełna". Skarby polskiej kultury za wschodnią granicą

– To, że uznajemy coś za część naszej spuścizny narodowej, nie znaczy, że nie jest to traktowane jako część ich spuścizny przez Białorusinów czy Ukraińców – mówił ekspert, podając dodatkowo przykłady Litwinów, Żydów czy Ormian, którzy to posiadali swoje świątynie na terenach dzisiejszego Gdańska, Gliwic i Krakowa.

Historia zmiany granic i formowania się nowych państw w naszej części Europy sięga setki lat wstecz, jednak w najwyższym stopniu wpłynęły na nią wydarzenia z lat 1939-1945.

– Pożoga drugiej wojny światowej spowodowała, że granice przesunęły się, wymordowano ludzi, wiele osób zostało przesiedlonych. Kiedy patrzymy na cmentarze na ziemiach zachodnich i cmentarze żydowskie w Polsce, czy cmentarze polskie na Wschodzie, mamy dokładnie te same problemy. Ta mozaika etniczna dawnej Rzeczypospolitej została zniszczona – mówił prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski. – Dzisiaj musimy myśleć o ochronie dziedzictwa w kontekście budowania nowej tożsamości narodów Europy Środkowej – dodał.

Tu można przeczytać całość raportu "Zagrożone dziedzictwo: polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi" autorstwa Wojciecha Konończyka i Piotra Kosiewskiego.

Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW/Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: 
dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, znawca Ukrainy)
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 21.09 

kr