Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Radecki 24.08.2021

Sztuka i zabliźnianie wojennych ran

Wyjrzyj przez okno. Co tam zobaczysz, kiedy ustaną wybuchy i opadnie wojenny pył? W "Klubie Trójki" rozmawiamy o integrowaniu społeczności powojennych. Tym razem opowiadamy o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi. Na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii pokazujemy, jaka może być rola artystów i sztuki. A jaka była rola Polski? 

Ilona Gosk, zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych, wspomina wydarzenia z lat 90. na granicy albańsko-serbskiej.  Polska Akcja Humanitarna starała się prowadzić programy zarówno na rzecz społeczności albańskiej, jak i serbskiej, które żyły pod dwóch stronach zasieków. Po stronie serbskiej PAH zbudowała kawiarenki internetowe, co było próbą otwierania tej zamkniętej górskiej enklawy na świat. Z kolei po stronie albańskiej PAH odbudowała dom kultury, aby dać mieszkańcom przestrzeń do interakcji, umożliwić edukację dzieci, które w trakcie konfliktów zbrojnych najbardziej cierpią  mówi Ilona Gosk i zaznacza, że te działania umożliwiły jej utworzenie dla młodzieży z lokalnego liceum teatru, który później, przez wiele lat, odnosił sukcesy.


Posłuchaj
53:52 2021_08_24 22_05_02_PR3_Klub_Trojki.mp3 Sztuka jako powojenna terapia (Klub Trójki)

 

 Trudno było ruszyć z projektem "Wyjrzyj przez okno", jeszcze wtedy ludzie ginęli po obu stronach granicy  opowiada Artur Lis, założyciel teatru Makata, zaangażowany w polskie akcje artystyczne w byłej Jugosławii. Młodzi aktorzy wspomnianego warszawskiego teatru ruszyli do Kosowa, aby poprowadzić warsztaty teatralne mające zintegrować podzieloną wojną młodzież serbską i albańską.  Pracowaliśmy, wykorzystując techniki teatru ruchu, pantomimy, ulicznego czy teatru Grotowskiego. Istotne były działania animacyjne, relaksujące, wyciszające tę młodzież  dodaje Artur Lis i podkreśla, że sukcesem było to, iż lokalnej publiczności, po obu stronach granicy, udało się zaprezentować efekty teatralnej pracy z nastolatkami.

 Obecnie, jeśli chodzi o kulturę i sztukę, istnieje współpraca na przykład między artystami z Chorwacji i Serbii. Serbscy aktorzy przyjeżdżają do Zagrzebia, występują w tamtejszych teatrach. W Serbii cały czas są koncerty chorwackich zespołów. Tutaj nie ma kłopotu, to funkcjonuje  podkreśla Goran Andrijanić, Chorwat, komentator i publicysta wPolityce.pl, który w audycji kreśli również szerszą panoramę wydarzeń politycznych na terenach byłej Jugosławii.

Historia: Wojny na Bałkanach / Parlament Europejski

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Ilona Gosk (działaczka sektora pozarządowego), Artur Lis (aktor, społecznik), Goran Andrijanić (komentator, publicysta)
Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 22.05

mk