Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 19.04.2017

Donald Tusk przesłuchiwany w prokuraturze. "Robienie z tego zamachu na szefa RE jest nie na miejscu"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zeznaje w warszawskiej prokuraturze jako świadek w sprawie dotyczącej podjęcia współpracy przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB.
Posłuchaj
  • 19.04.2007 Trwa przesłuchanie Donalda Tuska. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24
  • 14.09.2017 Donald Tusk przesłuchiwany w prokuraturze. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 13:02)
  • 19.04.2017 Donald Tusk w prokuraturze. Pikiety zwolenników i przeciwników. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki Polskiego Radia 24 (godz. 12.02)
  • 19.04.2017 Pikieta zwolenników Donalda Tuska przed prokuraturą. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki Polskiego Radia 24 - godz. 11:03
  • 19.04.2017 Przeciwnicy i zwolennicy czekają na Donalda Tuska na Dworcu Centralnym w Warszawie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) godz. 10.36
  • 19.04.17 Prof. Piotr Wawrzyk o przesłuchaniu Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze
  • 19.04.17 Komentarz Krzysztofa Losza i Marcina Fijołka
  • 19.04.17 Cezary Krysztopa o przesłuchaniu Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze
Czytaj także

Śledczy rozpoczęli przesłuchanie byłego premiera w południe. Chcą się dowiedzieć, czy Donald Tusk wiedział o współpracy, którą po katastrofie smoleńskiej podjęło SKW z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Prokuratorzy chcą też ustalić, czy ewentualne podjęcie współpracy było konsultowane z ówczesnym szefem MON. Przesłuchanie potrwa prawdopodobnie kilka godzin. Po jego zakończeniu prokuratorzy mają spotkać się z dziennikarzami. Briefing zapowiedział też Donald Tusk.

Według Krzysztofa Losza z Naszego Dziennika zamieszanie wokół przesłuchania jest niepotrzebne, ponieważ Tusk występuje tylko w charakterze świadka. – Donald Tusk, tak jak każdy obywatel RP, gdy jest wzywany na sprawę, powinien się pojawić. Robienie z tego zamachu na szefa Rady Europejskiej jest nie na miejscu. Z prawnego punktu widzenia prokuratura nie mogła nie powołać Tuska na świadka. Gdyby okazało się, że umowa została zawarta bez zgody Donalda Tuska, to oficerów czekają bardzo poważne konsekwencje prawne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Z kolei redaktor portalu wPolityce.pl Marcin Fijołek podkreślał, że sprawa ma wymiar merytoryczny, ale też polityczny. – Jeśli chodzi o aspekt merytoryczny, to przesłuchanie Donalda Tuska nie jest niczym nadzwyczajnym, a wręcz pożądanym i naturalnym w demokratycznym kraju. Natomiast wymiar polityczny całego przedsięwzięcia wpisuje się w nostalgię części środowisk III RP za powrotem do tego co było. Mam wrażenie, że Donald Tusk jest dziś ostatnią nadzieją na powrót do czasu przed dojściem PiS-u do władzy. Ta tęsknota objawia się w szukaniu pewnych wydarzeń, które ogniskują wokół siebie pewne emocje społeczne. Dzisiejsze przesłuchanie nie przyniesie jednak żadnych długofalowych efektów politycznych  - przewidywał dziennikarz.

Pierwotnie przesłuchanie było wyznaczone na 15 marca. Zostało przesunięte na prośbę byłego premiera, bo termin kolidował z obowiązkami szefa Rady Europejskiej.

Na Dworcu Centralnym w Warszawie na pociąg z Donaldem Tuskiem czekała Agnieszka Drążkiewicz (IAR).  Z kolei Ewa Wasążnik - reporterka Polskiego Radia 24 - czekała na byłego premiera przed warszawską prokuraturą.

W Polskim Radiu 24 sprawę przesłuchania Donalda Tuska ws. współpracy między SKW a FSB komentowali także prof. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność. 

Polskie Radio 24,IAR/dp