Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 01.12.2010

Ruszył "facebook kultury"

Pierwszy ogólnopolski portal społecznościowy www.mapakultury.pl promuje polską kulturę regionów.
Mapa kulturyMapa kultury fot: Polskie Radio
Posłuchaj
  • Bogdan Zdrojewski
  • Jarosław Hasiński
Czytaj także

Projekt jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest to interaktywna mapa pokazująca lokalne historie, nieznane miejsca, zapomniane postaci, które miały znaczący wkład w kulturę polską. Informacje o wydarzeniach kulturalnych zamieszczać będą jego użytkownicy. Minister kultury Bogdan Zdrojewski, który uruchomił portal symbolicznym kliknięciem, tłumaczył, że jest on skierowany do wszystkich, którzy chcą nie tylko biernie odbierać to, co kultura im daje, ale chcą też aktywnie w niej uczestniczyć poprzez wpisy, uzupełnienia, własne informacje. - W jakimś sensie jest to facebook kultury w Polsce, kultury wielonarodowej i niezwykle bogatej, w której znajdą się postaci z najwyższej półki jak Witold Gombrowicz czy Wisława Szymborska, ale będą też poeci lokalni, miejsca, wspomnienia, szlaki i utwory - powiedział Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury jest też bardzo zadowolony z udziału mediów publicznych w przedsięwzięciu. - Ten kontent, który gwarantujemy poprzez dobrą współpracę z telewizją publiczną i radiem publicznym będzie niezwykle bogaty, bo ona będzie rzędu kilku milionów plików - podkreślił Bogdan Zdrojewski.

PR udostępni nagrania

Polskie Radio i Telewizja Polska sprawują patronat nad portalem. Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński podkreśla, że publiczne radio udostępni nagrania archiwalne - wywiady, reportaże, dokumenty o ludziach ważnych dla polskiej kultury.

- Ta inicjatywa nam się bardzo spodobała, bo fajnie jeżeli w tej wielkiej przestrzeni internetowej nagle się pojawia taka mapa kultury; ludzie w Internecie czują się momentami zagubieni, więc to jest świetny pomysł - powiedział prezes Hasiński.

Mapa Kultury jest tworzona przez jej użytkowników. Na portalu można m.in. opisać swoje ulubione „kulturalne” miejsce, zaprezentować wyjątkową lokalną historię, stworzyć własny szlak turystyczno-kulturowy, albo po prostu dowiedzieć się więcej o wybranym regionie Polski, miejscu lub osobie z nimi związanej. Wszystkie wpisy mogą być komentowane i oceniane przez użytkowników, stając się tym samym interaktywnym źródłem informacji i miejscem dyskusji o „małej historii” Polski.

to