Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 06.11.2015

"Punkt wyjścia” – film o relacji od pierwszego wrażenia

- Obie bohaterki, choć kompletnie od siebie różne, potrafią dać sobie nawzajem bardzo dużo - mówi Michał Szcześniak, reżyser filmu dokumentalnego "Punkt wyjścia", który walczy o nominację do Oscara.
Posłuchaj
  • Michał Szcześniak o swoim filmie dokumentalnym "Punkt wyjścia" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Czytaj także

W swoim filmowym debiucie Michał Szcześniak przedstawia historię Anety, która w wieku 19 lat trafiła do więzienia za morderstwo. Po dziewięciu latach spędzonych za kratami, jako więźniarka podjęła pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, by tam opiekować się chorą na reumatyzm panią Heleną. Spotkania ze starszą podopieczną są dla dziewczyny ważną życiową lekcją.

- Droga do tego filmu trwała około trzech lat. Wyszedłem z trochę innego pomysłu, ale później usłyszałem, że zdarzają się w Polsce sytuacje, że dziewczyny z nawet bardzo wysokimi wyrokami codziennie wychodzą z więzienia na kilka godzin, żeby pomagać w domu spokojnej starości. Zacząłem szukać więc bohaterki i trwało to naprawdę długo - opowiada gość radiowej Jedynki.

"Punkt wyjścia" znalazł się na skróconej liście 10 filmów, które powalczą o nominację do Oscara w kategorii "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny". Swoją decyzję Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosi 14 stycznia.

Jaki warunek musi być spełniony, żeby film znalazł się na oscarowej ścieżce i o czym będzie pierwszy fabularny film Michała Szcześniaka, o tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Michał Szcześniak (reżyser)

Data emisji: 5.11.2015

Godzina emisji: 17.18

pg/asz