Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 09.12.2017

"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
Posłuchaj
  • Jak powstawała demokracja ateńska? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czytaj także

Oktawian August 663.jpg
Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

- Moim zdaniem była to seria całkiem przypadkowych zdarzeń, stopniowych zmian, pewnych (tak, rzeczywiście genialnych) ustaleń dotyczących charakteru tego, czym jest wspólnota ludzka – podkreślał gość Dwójki. Niejako w nawiązaniu do tych "ustaleń" prof. Lengauer przypomniał, że jeszcze w VII wieku przyjął się w Grecji taki sposób myślenia, który polegał na tym, by "różne ważne sprawy kłaść w środku". By ci, którzy są dookoła, mogli decydować.

Jak zatem rozumieć tę symboliczną datę 507 roku, gdy Klejstenes przeprowadził swoje reformy uważane za podstawę ateńskiej demokracji? Na ile ówcześni Ateńczycy mieli świadomość powstawania nowego, rewolucyjnego ustroju? A przede wszystkim: jak w praktyce on funkcjonował?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Monika Rekowska (archeolog), prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Aleksander Wolicki (historycy starożytności)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/ac