PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 03.11.2019

Ekstraklasa. Derby Śląska na remis. Górnik Zabrze wciąż bez zwycięstwa

Podziałem punktów zakończył się drugi z niedzielnych meczów polskiej Ekstraklasy. Górnik Zabrze zremisował 1:1 z Piastem Gliwice. Dla mistrzów Polski była to pierwsza strata punktów po trzech ligowych zwycięstwach z rzędu.
  • Szkoleniowiec Piasta Waldemar Fornalik podkreślał, że widzowie obejrzeli ciekawe spotkanie (IAR)
  • Trener Górnika Marcin Brosz: kluczowe było ostatnie 25 minut (IAR)

Od początku ruszyli do ataku podopieczni Marcina Brosza, jednak ich zagraniom brakowało precyzji w kluczowych momentach. Najlepszą okazję miał w 16. minucie Kamil Zapolnik, jednak uderzył nad bramką. Zabrzanie przeprowadzali ataki głównie lewą stroną boiska, szczególnie aktywny był boczny obrońca Erik Janza, jednak Frantisek Plach nie był zmuszany do skomplikowanych interwencji.

Piast czekał cierpliwie na swoje szanse w kontratakach, a piłkarzom Górnika w kluczowych momentach brakowało dobrego ostatniego podania. Wspomniany defensor miał swoją szansę chwilę przed przerwą. Po faulu Piotra Malarczyka na skraju pola karnego, Janza oddał minimalnie niecelny strzał z rzutu wolnego.

Ekstraklasa: świetne widowisko w Białymstoku. Patryk Klimala wciąż strzela

Wymiana ciosów

Po zmianie stron ruszyły Piastunki. Najpierw strzał z dystansu oddał Hateley, a chwilę później wynik otworzył Tomasz Jodłowiec. Były reprezentant Polski uderzył wolejem, a piłka po odbiciu się od Przemysława Wiśniewskiego zmyliła Martina Chudego. Stracony gol nie podłamał gospodarzy. Już w 55. minucie z rzutu rożnego dośrodkował – a jakże - Janza, a celnym strzałem głową wyrównał kapitan, Szymon Matuszek.

Rozpoczęła się wymiana ciosów. Najpierw groźnie z dystansu uderzył Jimenez, chwilę później w sytuacji sam na sam z bramkarzem, strzał z ostrego kąta Parzyszka obronił Chudy. Hiszpan miał kolejną szansę w 71. minucie, jednak jego uderzenie trafiło w wychodzącego z bramki Placha. Potem nadeszły dobre minuty dla gości – najpierw świetnie z dystansu uderzył rezerwowy Tuszyński, później w słupek uderzył Badia.

Do kontrowersji doszło w ostatnich minutach meczu, gdy piłkę do bramki po podaniu Angulo skierował Bauza, jednak sędzia dopatrzył się spalonego. Po konsultacji z wozem VAR podtrzymał swoją decyzję i mimo iskrzących emocji do ostatnich sekund, wynik nie uległ zmianie. Górnik czeka na wygraną w lidze od 25 sierpnia, a Piast jest niepokonany od 6. kolejek.

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Przemysław Wiśniewski (51-samobójcza), 1:1 Szymon Matuszek (56-głową).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Przemysław Wiśniewski. Piast Gliwice: Piotr Malarczyk.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 15 219.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Boris Sekulic, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Kamil Zapolnik (64. Juan Francisco Bauza), Filip Bainovic (81. Daniel Ściślak), Łukasz Wolsztyński (53. David Kopacz), Szymon Matuszek, Jesus Jimenez - Igor Angulo.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Piotr Malarczyk, Mikkel Kirkeskov - Sebastian Milewski, Tom Hateley, Patryk Sokołowski, Jorge Felix - Tomasz Jodłowiec (65. Patryk Tuszyński), Piotr Parzyszek (75. Gerard Badia).

Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-11-02:
Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1 (1:0)
Korona Kielce - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

2019-11-03:
Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 2:0 (0:0)
Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2019-11-04:
Śląsk Wrocław - Wisła Płock (18.00)
Raków Częstochowa - Wisła Kraków (20.30)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Arka Gdynia 14 2 4 8 11-23 10 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze