Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 17.05.2016

50. rocznica Rewolucji Kulturalnej w Chinach

Mija 50 lat od wybuchy Rewolucji Kulturalnej w Chinach. O tym tragicznym okresie w historii tego kraju i jego konsekwencjach ciągnących się do współczesności mówił w Świecie w Południe prof. Bogdan Góralczyk, sinolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • 17.05.16 Prof. Bogdan Góralczyk: „Humbejwini zwalczali swoich nauczycieli, autorytety i wszystko ci się da. Zniszczono całą kulturę, oświatę i naukę (…)”.

Rewolucja Kulturalna w Chinach wybuchła 16 maja 1966 roku. Objęła cały naród i kraj. Podczas tych tragicznych wydarzeń zginęło ponad 2 miliony ludzi.– Zniszczono całą kulturę, oświatę, naukę i wprowadzono do kraju anarchię i chaos. Robili to młodzi ludzie, których termin humbejwin przeszedł nawet do języka polskiego. Humbejwini to ci zaciekli, którzy zwalczają swoich nauczycieli, autorytety i wszystko co się da. Rewolucja Kulturalna w Chinach przyniosła niebywałe cierpienia moralne, psychiczne i psychologiczne. Ten naród długo się z tego nie potrafił podnieść i nie wiem, czy dźwignął się do dziś – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak przypomniał prof. Bogdan Góralczyk, 17 milionów humbejwinów zostało zesłanych na wieś. Kiedy wrócili zrozumieli jak wielki błąd młodości zrobili. Zrozumieli, że zostali wykorzystani przez władzę. Próbowali się zrehabilitować, jednak trauma narodu widoczna jest w Chińczykach do dziś.

– Naród chiński pod względem kośćca moralnego i bardzo pokiereszowanej psychiki chyba jeszcze nie dojrzał – powiedział politolog. 

Audycję prowadziła Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/dds


tagi: