Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 10.10.2017

Puigdemont proponuje, by parlament Katalonii zawiesił skutki deklaracji niepodległości

W czasie sesji katalońskiego parlamentu premier Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu Katalonii o mandat do ogłoszenia niepodległości i zaproponował, by zawiesił on skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów. O przyszłości Katalonii mówiła w audycji Świat w Powiększeniu prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wraz z deklaracją niepodległości Katalonii Madryt może uruchomić artykuł 155. hiszpańskiej konstytucji, który przewiduje tzw. siłowe wykonanie obowiązków.Wraz z deklaracją niepodległości Katalonii Madryt może uruchomić artykuł 155. hiszpańskiej konstytucji, który przewiduje tzw. siłowe wykonanie obowiązków. PAP/EPA/TOni

„Jako szef Generalitat (katalońskiego rządu) przyjmuję mandat od obywateli, by Katalonia stała się niezależnym państwem w formie republiki” - szef rządu Katalonii Carles Puigdemont. Jednocześnie zaproponował, by parlament regionalny zawiesił skutki deklaracji niepodległości, aby rozpocząć rozmowy. W ocenie prof. Małgorzaty Myśliwiec rozczarowaniem było, że król Filip VI nie podjął się mediacji. – W moim przekonaniu monarcha powinien pełnić rolę integrującą i wyciszającą. Filip VI, nawet w ocenie Hiszpanów, w przemówieniu po referendum dolał oliwy do ognia – stwierdziła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Hiszpański rząd centralny Mariano Rajoya ma plan zastosowania siły i może uruchomić go wkrótce po ewentualnym ogłoszeniu przez władze Katalonii niepodległości regionu. Wraz z deklaracją niepodległości Katalonii Madryt może uruchomić artykuł 155. hiszpańskiej konstytucji, który przewiduje tzw. siłowe wykonanie obowiązków. Zdaniem prof. Myśliwiec w gestii premiera Hiszpanii leży decyzja, co „siłowe wykonanie” będzie oznaczać. - Artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji pozwala na zawieszenie autonomii i użycie „stosownych środków”. Przypomnijmy, że na straży integralności Hiszpanii według konstytucji stoi armia – mówiła ekspertka.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 przyczyną konfliktu Katalonii z Hiszpanią było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku ws. statutu autonomii Katalonii. – Hiszpański parlament przyjął w 2006 roku statut, którego treść po czterech latach rozpatrywania została zanegowana. Na to nałożyła się sprawa kryzysu ekonomicznego, który stał się katalizatorem ruchu niepodległościowego. Katalonia gorzej prowadziła sobie z kryzysem niż kraj Basków, który miał możliwość własnego kształtowania polityki fiskalnej. W 1934 roku Katalonia była niepodległa przez 10 godzin, co skończyło się rozstrzelaniem prezydenta przez frankistów – powiedziała prof. Małgorzaty Myśliwiec.

W programie też relacja z Barcelony korespondentki Polskiego Radia Ewy Wysockiej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 19:37