Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.10.2017

Hiszpania: zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Mariano RajoyaMariano Rajoya PAP/EPA/ALBERTO MORANTE

W czwartek minął  termin ultimatum postawionego Barcelonie przez rząd centralny. Madryt domagał się wyjaśnienia, czy 10 października Puigdemont ogłosił odłączenie się regionu od Hiszpanii czy też nie. Hiszpański rząd porozumiał się z socjalistami, by wyznaczyć regionalne wybory w Katalonii na styczeń w ramach nadzwyczajnych środków mających na celu tymczasowe przejęcie władzy w regionie.

Artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji głosi, że jeśli władze zbuntowanego regionu nie spełnią wymogu powrotu na ścieżkę prawa w wyznaczonym terminie, to rząd centralny może poprzez dekret zatwierdzić środki, by przejąć uprawnienia regionu Aby te decyzje weszły w życie, musi je przegłosować Senat. Konieczne jest poparcie bezwzględnej większości izby wyższej parlamentu. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić do 31 października.

Zdaniem Szymona Bachrynowskiego konflikt jak na razie jest jeszcze w pewnym zawieszeniu. – Wprowadzenie artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji oznacza, że rząd w Madrycie będzie miał kontrolę nad Katalonią. Rząd będzie mógł rozwiązać lokalny parlament i zwołać nowe wybory, które podobno mają mieć miejsce w styczniu. Bardziej dynamiczną stroną sporu jest premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który dogadał się z opozycją i ma poparcie króla – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta królestwo Hiszpanii bardzo by odczuło secesję Katalonii. - Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii, ponieważ region wypracowuje jedną trzecią budżetu Hiszpanii i jedną piątą PKB. Reakcja Unii Europejskiej nie jest zaskoczeniem. Po Brexicie UE nie chciałaby kolejnego problemu związanego z dekompozycją wewnętrzną państwa. To jest konflikt polityczny, wydaje mi się, że nie dojdzie do secesji, chyba, że dojdzie do eskalacji sporu  po uruchomieniu artykułu 155 konstytucji – powiedział Bachrynowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 19:17