Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.01.2015

Fundusze europejskie pomagają rozwijać przedsiębiorczość w Częstochowie

Wygląda na to, że Częstochowa jest miastem, któremu udało się stworzyć dobry klimat dla przedsiębiorców. Od początku 2014 roku do końca listopada w Ewidencji Działalności Gospodarczej przybyły 562 częstochowskie firmy.
Fundusze europejskie pomagają rozwijać przedsiębiorczość w CzęstochowieGlowimages.com
Posłuchaj
  • O rozwoju przedsiębiorczości w Częstochowie mówił w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy /Ewa Makulec, Polskie Radio/
Czytaj także

Sukcesywnie wzrasta też w Częstochowie liczba rejestrowanych w KRS spółek handlowych, w tym tych z kapitałem zagranicznym.

Powody kwitnącej przedsiębiorczości
- Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszym z nich jest zmiana klimatu w Urzędzie Miasta. Priorytetem stała się dla urzędników obsługa podmiotów gospodarczych, przedsiębiorców, osób, które chcą założyć działalność gospodarczą. Jest im łatwiej, ponieważ więcej urzędników zostało przydzielonych na ten „front”. Mogą one załatwić bezpośrednio w Wydziale Funduszy Europejskich i Rozwoju wiele spraw, z którymi do tej pory musiały biegać po kilku różnych okienkach. Po drugie pozyskaliśmy dużo środków europejskich dla ludzi, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Kilkaset osób skorzystało z różnych form wsparcia, od szkoleń, przez bezpośrednie dotacje na otworzenie działalności gospodarczej. Dodatkowo udało nam się wprowadzić korzystny pakiet ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które tworzą nowe miejsca pracy. Mieliśmy również akcje sektorowe, np. „Aleje - tu się dzieje!”, która miała wesprzeć sektor usług. Przez cztery miesiące aktywnie animowaliśmy wydarzenia na naszym rynku, co spowodowało zwiększony popyt w miejscowych kawiarniach i lokalach – mówi Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy.

Od lipca ruszy Regionalny Program Operacyjny

W 2015 roku również nie zabranie form wsparcia przedsiębiorców w Częstochowie, takich jak wspomniane obniżenie podatków od nieruchomości, zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Od lipca 2015 roku ruszy Regionalny Program Operacyjny, więc popłynie dość wartki strumień środków finansowych, zarówno dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą, jak i tych, którzy chcą tworzyć nowe miejsca pracy, rozbudowywać swoją własną firmę, bądź przez zakup linii technologicznej, bądź nowego oprogramowania. Będziemy starali się też rozbudowywać Park Technologiczny, po to, żeby tworzyć nowe przestrzenie biurowe, produkcyjne dla osób, które zdecydują się przejść do prywatnego sektora gospodarki – mówi o planach na 2015 rok Piotr Grzybowski.

18 grudnia 2014 roku został podpisany Regionalny Program Operacyjny dla województwa śląskiego.

- To jest duży sukces, dlatego że tylko 7 województwom udało się wynegocjować taki program z Komisją Europejską. Zostały wyznaczone kolejne ośrodki, w tym Częstochowa, które będą instytucją pośredniczącą drugiego stopnia. Będziemy więc uczestniczyć na różnych etapach w procesie rozdawania tych środków. Do końca stycznia zostanie przygotowana strategia dla regionalnych inwestycji terytorialnych, więc dużego pakietu wiązek projektów, które będą realizowane bezpośrednio u nas. W Agencji Rozwoju Regionalnego powstanie punkt informacji o funduszach europejskich, po to żeby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do wiedzy o tych środkach, jak i pomoc w procesie przygotowywania wniosków aplikacyjnych – mówi Piotr Grzybowski.

Im lepsze będą pomysły na biznes i lepszy poziom przygotowania wniosków aplikacyjnych o środki unijne, tym większy strumień pieniędzy popłynie do częstochowskich przedsiębiorców.

Ewa Makulec, awi